mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Vatan Partisi adayı Emre Aykın’dan Ahmet Aras’a: “Lobi kurulması yönündeki ifadelerini sakıncalı buluyoruz”

Vatan Partisi Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emre Aykın, CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras’ın Muğla Lobisi açıklamalarına yanıt verdi.

Vatan Partisi Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emre Aykın, açıklamasında, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Ahmet Aras’ın, yerel yönetime dair vaatleri içindeki “lobi” kurulması yönündeki ifadelerini kamu düzeni ve demokrasimiz adına sakıncalı buluyoruz” dedi.

Aykın, açıklamasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin demokrasisine 60 yıldır düzenli olarak saldıran ve müdahalelerde bulunan Atlantik Sistemi’nin yozlaşmış siyasi ürünü niteliğindeki “Lobi Faaliyeti (Lobbying)”, demokratik unsurlar ve karar mekanizmaları üzerinde özel çıkar grupları lehine baskı oluşturan, haksız amaçlar uğruna kamuoyunu yönlendiren, demokrasinin kaynağı olan halkın iradesi aleyhinde kısıtlayıcı etkide bulunan bir yapılanmanın tanımıdır. Anayasamızda ve CHP Tüzüğü’nde yer alan demokratik unsurlar ve özellikle katılımcı demokrasinin işleyişi halinde, idari örgütlenme ve denetimden uzak, halktan kopuk bir lobiye ihtiyaç olmayacağı da açıktır. Eğer, Sn.Aras’ın bu açıklamaları, seçim sürecinde adaylara, halka, sivil topluma barışçı ve sahiplenici mesaj veren bir mavi boncuğu temsil ediyorsa, bu da tarihi bir seçime girilirken ciddiyetten uzak bir tavrın ifadesi olacaktır.

“SAMİMİ DEĞİLDİR”

Kendisini; hukukun gereğini sağlamaktan kasten imtina eden, yargının sac ayağı olan savunmanın görevini ifasını engellemeye çalışan, halkın kandırılmasını önlemek için saydamlık ilkesine güvenerek bilgi araştıran avukatlara iftira ile kumpas kuran CHP’li Büyükşehir Yönetimi’nin ve Başkan Osman Gürün’ün halefi ilan eden bir adayın lobicilik adı altında her görüşü ve toplumun her kesimini kucaklayacağı algısını oluşturması samimi değildir. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görev yapacak farklı partilerin temsilcileri, demokrasinin tecellisi adına gerekli temsili ve kararların oluşmasını sağlayacaktır. 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda görülen eksiklik ve iptal edilme sebeplerinden olan “halk meclisleri”nin karar süreçlerine katılımı, demokrasi ve kamu düzeni adına beklenen üstün yararı sağlayacaktır. Lobi, Meclisi’mize ikame edilemeyeceği gibi, meclis ve halk iradesi üzerinde de hakimiyet ve etkinlik kuramaz.

“HALKA ÇÖZÜM SUNAMAYAN SİSTEM PARTİLERİNİN BİRBİRİNDEN FARKI YOK”

Bahsi geçen bu “Lobi”nin başına da Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Aydın Ayaydın’ın önerilmesi, hatalı uygulama imar planları ve ruhsat işlemleri ile Bodrum’un Cennet kıyılarını betonlaştıran “fikir birliği”ni ve milyarlık elit villaları akıllara getirmektedir. Diğer yandan, halka çözüm sunamayan sistem partilerinin birbirlerinden farklı olmadıklarını ortaya koymaktadır. Muğla halkı, asgari yaşam hakkının gerektirdiği kamu hizmetlerinin sağlanmasını, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınmasını, kamu yatırımlarını ve doğal yapının korunmasını, üreten ve kalkınan bir şehri, bu yapılırken de, sadece kameraların odaklandığı noktaların değil, bir ucundan diğer ucuna tüm Muğla’mızın dikkate alınmasını ve korunmasını istemektedir. Muğla’mız, Türkiye’nin bu tarihsel sürecinde; unutulmaya yüz tutacak uygulanamaz soyut vaatlere, milyonluk reklam israflarına, siyasi rekabet hırslarına, ciddiyetten uzak yönetim anlayışına değil; bir Üretim Devrimi’ne ve Kamu Hizmeti Devrimi’ne, halkı iktidara Muğla’yı da geleceğe taşıyacak bir öncüye ihtiyaç duymaktadır. Bu öncü parti de Vatan Partisi’dir.”

Paylaş