mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla Su İnisiyatifi’nden YİKOB’a : “Köyceğiz yeraltı suları ihalesinden vazgeçin”

Muğla Su İnisiyatifi (MSİ), Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından Köyceğiz İlçesi Yayla Mahallesi’nde ‘Yeraltı sularının içme suyu olarak satışına yönelik 3 yıl süre ile kiraya verilmesi’ için bir kez daha ihale açılmasına tepki gösterdi.

Muğla Valiliği YİKOB tarafından geçtiğimiz yıl 18 Ocak’ta Köyceğiz İlçesi Yayla Mahallesi’nde yeraltı sularının içme suyu olarak satışına yönelik 3 yıl süre ile kiraya verilmesi ihalesi ilan edilmişti. İlanın ardından Muğla Su İnisiyatifi yaptığı basın açıklamasıyla ihalenin YİKOB’un yetkisinde olmadığı, yönetmeliğe aykırı ve suç niteliğinde olduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı. İhale 31 Mart yerel seçimleri öncesinde 7 Şubat’ta iptal edilmişti. YİKOB, 17 Mayıs’ta yeniden ihaleye çıktı. İhale, Muğla Valiliği’nin resmi internet sitesinden duyuruldu. 30 Mayıs’ta yapılacak olan ihalenin muhammen bedeli 6 milyon 307 bin 200, geçici teminat bedeli ise 189 bin 216 lira olarak belirlendi.

Muğla Su İnisiyatifi tepki gösterdi

YİKOB’un yeniden ihaleye çıkmasının ardından Muğla Su İnisiyatifi’nden açıklama geldi. Açıklamada “Aynı ihale, yerel seçim öncesinde de gündeme getirilmiş ve Muğla Su İnisiyatifi olarak yaptığımız basın açıklaması sonrasında iptal edilmişti. Basın açıklamamızda yeraltı sularını özelleştirme girişiminin YİKOB’un görevi ve yetkisi olmadığını, yasaya aykırı olduğunu belirtmiş ve iptalini talep etmiştik. İhalenin bugün yeniden gündeme getirilmesinden aslında iptal edilmediğini, sadece ortak yaşam kaynaklarının özelleştirme girişimine karşı halkın tepkisinin seçim sürecinde iktidar partisine yaramayacağı endişesi ile seçim sonrasına ertelendiği anlıyoruz” denildi.

“Suyun her türlü özelleştirilmesine karşı yasal ve meşru haklarımızı kullanacağız”

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

Bir kez daha Muğla Valiliğini uyarmak ve kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz: Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının görev ve yetkileri, çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmeliğinin 5. Maddesinde tanımlanmıştır. Bu görev ve yetkiler arasında yeraltı sularının kiraya verilmesi yetkisi yer almamaktadır. Muğla YİKOB’un görevi ve yetkisi olmadan su varlıklarının özelleştirilmesi için ihale açması yönetmeliğe aykırı ve suç niteliğindedir. Muğla Su İnisiyatifi olarak yaşam hakkı olan suyun ticarileştirilemeyeceğini, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara aykırı bu ihalenin yapılamayacağını söylüyoruz ve Muğla Valiliği’ni suç niteliğindeki bu ihaledeki ısrarından vazgeçmeye davet ediyoruz. Suyun her türlü özelleştirme girişimine karşı yasal ve meşru haklarımızı kullanarak sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”

Paylaş