mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

YK Enerji maden sahasında göçük riski iddiası!

Toplu İş Makinaları ve İş Kamyonları Operatörleri Sendikası (TİMOSEN) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sert, Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Limak ve İçtaş ortaklığındaki YK Enerji’ye ait maden sahasındaki bazı alanlarda göçük riski olduğunu öne sürdü. Sert, olası bir faciaya karşı acilen önlem alınması gerektiğini söyledi.

TİMOSEN ve TİMODER Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sert, Limak ve İçtaş ortaklığına ait Yeniköy Termik Santralına ait maden ocaklarında yaşanılan iş kazaları, zorla işten çıkarmalar, işyerindeki çalışma koşullarının ağırlığına ve maden sahasındaki göçük iddiasına ilişkin olarak Milas Park Kafede basın toplantısı düzenledi.

Açıklama sırasında sendikanın işyeri temsilcisi ve Disiplin Kurulu Başkanı Muhammet Özen de hazır bulundu. TİMOSEN genel başkanı Ahmet Sert, YK Enerji’nin, İkizköylüler’in ve çevrecilerin karşı çıkmalarına rağmen jandarmanın desteğiyle Akbelen’de kesilen çam ağaçlarının yerinde oluşturulan maden ocağında meydana gelen ölümlü iş kazası, zorla işten çıkarmalar, mobing ve ağır çalışma koşulları hakkında şunları kaydetti:

YK Enerji maden sahasında göçük riski iddiası!“Burada, Akbelen’de 14 Nisan 2024 tarihinde şu andaki toplantımıza konu olan kömür ocağı şantiyesinde ölümlü bir kaza oldu. Burada bir şoför arkadaşımız hayatını kaybetti.  Kaza ilgili kurumlara aksetti. İdari ve hukuki kurumlar bunu soruşturuyor. Bu aşamada yorum yapmamız yanlış olur ancak birkaç gün önce yine hasarlı araç kazası daha meydana geldi. Bu olayların şantiyede faaliyet gösteren, çalışan arkadaşımız TİMOSEN’in kurucu üyesi ve Disiplin Kurulu başkanı olan Muhammet Özen, bu olaylardan sendikamızı haberdar etti. Ben de sorumluluğumuz gereği Konya’dan buraya geldim. Sahada işçiler mobing uygulandığı, en basit nedenlerle işçilerin istifaya zorlandığını ve istifa ettirildiğini öğrendik. Bu konuda elimizde belgeler var.

“BİZE VERİLEN SÖZLER DOĞRULTUSUNDA DÜNDEN BU YANA SAHADA BİR DÜZELME OLMADIĞINI GÖRDÜM”

Bazı üst düşey kişilerle görüşme yaptıktan sonra Şantiyedeki mevcut yöneticilerle görüşme gerçekleştirdim. Bu şantiyede yaklaşık 800 çalışan var ve bunların 700’e yakını iş makinası ve kamyonu kullanan operatör. O görüşmeyi dün yaptıktan sonra, şantiyedeki sorumlu kişilerle yaptığımız görüşme ile birlikte yine buradaki ortak firmalardan birisinin CEO’su ile de görüşme sağladım. Bizim iddialarımız ve saha gerçeklerinin bundan sonraki süreçte devam etmemesi için talep ve beklentilerimiz var. Sahadaki olumsuzlukları kaldıracaklarına dair kendilerinden söz aldık. Şantiye yetkilileriyle bir daha görüştüm. Fakat bize verilen sözler doğrultusunda dünden bu yana sahada bir düzelme olmadığını gördüm. Bu basın toplantımızdan sonra Limak ve İçtaş’ın genel merkezlerine talep ve beklentilerimizi bir rapor halinde ileteceğiz. Sahadaki çalışma koşulları düzeltilmezse, talep ve beklentilerimize uygun yanıt verilmediği takdirde, önümüzdeki süreçte üzerimize düşen görev ve sorumluk neyi gerektiriyorsa, yerine getirmekten kaçınmayacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz.”

MADEN SAHASINDA GÖÇÜK İDDİASI!

YK Enerji’nin kömür madeni sahasında bazı alanlarda göçük riski bulunduğunu öne süren Sert, “Edindiğimiz bilgiye göre, Sekköy’deki göçük riski hala devam ediyor. Ama o kısımdaki çalışma durdurulmuş durumda. Şuan Akbelende’de göçük olması muhtemel en yukarda çatlakların oluşmaya başlandığı söyleniyor. Daha önce Akbelende’de küçük çapta bir göçük olmuştu. Bu göçükten hafifte olsa etkilenen bir kişi varmış. Bu kişi göçük sonrası rapor aldı diye altından yeni arabasının alıp eski bir araç vererek tehditle istifa edildiği öne sürülüyor.” diye konuştu.

YK Enerji maden sahasında göçük riski iddiası!

Paylaş