mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Sıla Akgül’ün ölümüne ilişkin dava yeniden görüldü: Sürücüye 5 yıl hapis cezası

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan lise öğrencisi Sıla Akgül’e (15) otomobille çarparak ölümüne neden olan T. Y.’ye verilen ve 24 bin 300 lira para cezasına çevrilen kararın istinafta bozulmasının ardından dava yeniden görüldü. Mahkeme sürücü T.Y.’nin 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi ancak tutuklamadı.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Salihpaşalar Mahallesi’nde 14 Aralık 2022 tarihinde lise öğrencisi Sıla Akgül’e, yolun karşısına geçmek isterken T.Y.’nin kullandığı 48 YP 233 plakalı otomobil çarpmıştı. Çarpma sonucu Akgül, yaşamını yitirmişti. Olayın ardından gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen sürücü T.Y., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. T.Y., 33 gün sonra tahliye edildi.

T.Y.’nin tutuksuz yargılandığı davada karar duruşması, 19 Ekim’de Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılmış, Mahkemede T.Y., 3 yıl 4 ay hapis cezası alırken ceza, 24 bin 300 lira para cezasına çevrilmişti. Ayrıca T.Y.’nin ehliyetine de 6 ay el konulmuştu.

Bunun üzerine Akgül’ün aile avukatı Didem Alaca, geçtiğimiz Ocak ayında ‘temel cezanın azlığı ve hapis cezasının paraya çevrilmesinde usul ve yasaya aykırılık bulunduğu’ gerekçesiyle mahkemenin kararını istinaf mahkemesine taşımış, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi de sanığa verilen cezayı az bularak yeniden yargılanmasına karar vermişti.

Dava, bugün 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü. Mahkeme heyeti, T.Y.’ye önce 4 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra 1 / 2 oranında artırım uygulayarak cezasını 6 yıla çıkardı. Mahkeme, sanığın geçmişteki hali, dosya kapsamından anlaşılan sosyal hayatı, olaydan sonraki ve yargılama sürecinde gözlemlenen davranışı ve cezanın sanığın üzerindeki olası etkilerini göz önüne alarak cezasında 1 / 6 oranında indirim yaparak 5 yıl hapis cezası verdi ancak tutuklamadı vermedi. Ayrıca sürücü belgesinin 1 yıl süre ile geri alınmasına karar verdi.

“BİZE GÖRE VERİLEN CEZA AZ”

Akgül ailesinin avukatı Didem Alaca, “Sabah okuluna gitmek için her gün gittiği yoldan giden 14 yaşında bir kız çocuğu, hiçbir kusuru yok. Yaya geçidinde karşıdan karşıya geçerken vahim bir olay yaşanıyor. İlk karar kamuoyu vicdanını da bizleri de hiç tatmin etmemişti. Paraya çevrilmişti ve 24 bin TL’nin taksitle ödenmesine karar verilmişti. İstinaf Mahkemesi çok yerinde bir kararla hem cezanın arttırılmasını hem de paraya çevrilemeyeceğini hükmetti. Şimdi de mahkeme istinaf mahkemesine uyularak 4 yıl hapis cezasına hükmetti daha sonra 1/2 oranında artırım uyguladı 6 seneye çıkardı daha sonrada iyi hal indirimi ile 5 yıl cezaya hükmedildi. Biz mağdur taraf olarak sanığın tutuklulukta geçirdiği sürenin az olduğundan sebeple öngördüğümüz cezanın yüksek olması sebebiyle tutuklanmasını talep ettik. Savcılık makamı herhangi bir tutuklama talebinde bulunmadı. Mahkeme hakimi de bizim tutuklama talebimizi kabul etmedi. 5 yıl cezaya hükmetti tutuksuz olarak dosya şuanda karşı taraf buna itiraz edecektir diye düşünüyoruz. Bizde itiraz edeceğiz. Bize göre verilen ceza az” dedi.

Paylaş