mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Şezlongsuz Datça İnisiyatifi: “Kıyıların bir kısmını değil hepsini geri istiyoruz”

Şezlongsuz Datça İnisiyatifi, Yunanistan’da turistik bölgelerin plajlarında en fazla yüzde 30’luk kısmına şezlong yerleştirilebilme kararına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Yunanistan ile karşılaştırıldığında Türkiye’de; yaşam alanlarının ve kıyı ekosisteminin savunulması ile insan hakları perspektifi açısından daha uygun bir anayasal ve yasal durum vardır. Kıyıların bir kısmını değil; hepsini, hepimiz için geri istiyoruz” denildi.

Yunanistan’da turistik bölgeleri korumak için şezlong yasağı geldi. Yasağa göre, artık bir plajın en fazla yüzde 30’luk kısmına şezlong yerleştirilebilecek.

Datça’da sahillerin masa ve şezlonglarla kapatılmasına karşı mücadele veren Şezlongsuz Datça İnisiyatifi de konuya ilişkin açıklama yaptı. İnisiyatiften yapılan yazılı basın açıklamasında, kıyılar üzerindeki özel-mülkleştirme uygulamalarının, hukuksuz kiralamaların sona erdirilmesi, kıyı ekosistemini temel alan bir perspektifle, anayasal ve yasal ihlallerin ortadan kaldırılması talep edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıyıların bir kısmını değil; hepsini, hepimiz için geri istiyoruz. Son günlerde gazetelerde Yunanistan’da kıyılar konusunda yasal düzeyde düzenlemeler yapıldığı, kıyıların %30’unun şezlonglarla işgal edilebileceği haberleri yer almaktadır. Şezlongsuz Datça İnisiyatifi olarak Yunanistan’daki yasaya benzer uygulamalar yerine, Türkiye’de Anayasa ve Kıyı Kanunu’nda kamu yararına daha uygun olan yasal durumu savunmanın, iktidarın özelleştirme mantığına karşı çıkmak anlamına geldiğini düşünüyoruz. Türkiye’de Anayasa’nın 43.maddesi. ‘Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.’ hükmünü, Kıyı Kanunu’nun 5, maddesi, ‘Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.’ hükmünü içermektedir. Danıştay kararları da bu yöndedir. Danıştay, kıyıların kamuya açıklığının yanı sıra, sahil şeridinin deniz tarafından 50 metrelik ilk kısmında kapalı inşaat yapılamayacağını kararlarında hükme bağlamıştır. Anayasayı ve yasaları tanımayarak kıyıları özel mülk gibi kiralayan, bunu yaparak suç işleyen iktidar uygulamalarının bu haliyle ‘Anayasa ve Yasa’yı tanımıyorum anlamına geldiği açıktır.

“KIYILARIN BİR KISMINI DEĞİL HEPSİNİ GERİ İSTİYORUZ”

Türkiye’de savunulması gereken, yaşam alanına sahip çıkma, insan hakkını savunma mantığına uygun olan Anayasa’da ve Kıyı Kanunu’nda kamuya tanınmış olan hakkın mevzuatla tanındığını dikkate almaktır. Aksine Yunanistan’daki yasaya benzer uygulamaları istemek Anayasa ve yasayı tanımamak anlamına gelmektedir. Son yerel seçimlerde ortaya çıkan sonuç, Türkiye’nin kuralsız yönetilmesine karşı çıkıldığını göstermektedir. Bu anlamda yerel yönetimlerin iktidarın anayasa ve yasa tanımayan uygulamalarına karşı çıkması gerekir. Yunanistan ile karşılaştırıldığında Türkiye’de; yaşam alanlarının ve kıyı ekosisteminin savunulması ile insan hakları perspektifi açısından daha uygun bir anayasal ve yasal durum vardır. Tüm bunları dikkate alarak, kıyılar üzerindeki özel-mülkleştirme uygulamalarının, hukuksuz kiralamaların sona erdirilmesini, kıyı ekosistemini temel alan bir perspektifle, anayasal ve yasal ihlallerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Kıyıların bir kısmını değil; hepsini, hepimiz için geri istiyoruz.”

Şezlongsuz Datça İnisiyatifi: “Kıyıların bir kısmını değil hepsini geri istiyoruz”

Paylaş