mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Sağlık-Sen Muğla’dan ‘hastanede mobbing’ iddiası

Sağlık-Sen Muğla Şubesi’nden yapılan açıklamada, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’nde başhekim tarafından sendika üyelerine ve temsilcilerine mobbing uygulandığını öne sürüldü.

Sağlık-Sen Muğla Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sendika temsilcilerine mobbing uygulandığını ifade etti. “Başhekimin bir planı varmış” başlığı ile yaptığı açıklamada, “Temsilcilerimizin yerleri üç ayda, altı ayda bir sık sık değiştirilmekte, sendikal çalışma yapmaları engellenmektedir” denildi.

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi’nin başka bir sendikayı desteklediği iddia edilen açıklamada, “Hatta bizim üyelerimizi istifa ettirerek, malum sendikaya üyeliğini yaptırıp ve sonrasında idari görevler vererek ödüllendirmektedir. Bunları görüyor, izliyor ve bu açıklamayı yapmayı gerekli görüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Muğla Eğitim Araştırma Hastanesinde son zamanlarda sendikamız temsilcilerine karşı mobbing uygulanmakta, temsilcilerimizin yerleri 3 ayda, 6 ayda bir sık sık değiştirilmekte, sendikal çalışma yapmaları engellenmektedir. Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi başka bir sendikayı alenen ve ciddi anlamda desteklemekte, hatta bizim üyelerimizi istifa ettirerek, malum sendikaya üyeliğini yaptırıp ve sonrasında idari görevler vererek ödüllendirmektedir. Bunları görüyor, izliyor ve bu açıklamayı yapmayı gerekli görüyoruz.

“SENDİKA ÜYELERİMİZE VE TEMSİLCİLERİMİZE BASKILAR YAPMAKTADIR”

Başhekim, hastanenin otopark sorunu ya da hastane idaresiyle ilgili başkaca nice sorunlarla ilgilenmek, vatandaşların mağduriyetlerini giderecek, memnuniyetlerini artıracak çalışmalar ve düzenlemeler için kafa yormak yerine küçük hesaplar yaparak, sendikacılığa soyunmuş. İdari yetkisini kullanarak sendikamız üyeleri ve temsilcilerine baskılar yapmaktadır. Daha da ileriye giderek, kadın çalışan üyelerimize şiddet uygulamaya yeltenen, tehditler eden malum sen üyesi erkek çalışanı korumak için her türlü gayreti göstermekte ve yanından hiç ayırmamaktadır.

“HİÇBİR MEVZUATA VE ETİK KURALLARA UYMAYARAK PERSONELİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEKTEDİR”

Şube başkanımızın hastane başhekiminin geçmişte de yapmış olduğu bu tür haksızlık, adaletsizlik, adam kayırma, kamuoyunu ve üstlerini yanlış bilgilendirme ve yanlış uygulamalarla ilgili uyarılarda bulunmuş olması şu anki bahse konu uygulamalarına muhtemel sebeptir. Bu uyarılar sonucu böylesine bir karşı duruş sergileyerek adalete, hakkaniyete ve sendikamıza karşı aklınca tepkisini göstermektedir. Son olarak şube başkanımızın yapmış olduğu, Eğitim Araştırma Hastanesi için vatandaş ve çalışan memnuniyetinin düşük olduğu ve hizmet aksamaları ile ilgili açıklamanın akabinde bu tutum giderek sertleşmiş, bariz şekilde kendini göstermiştir. Başhekim, Sn. Cumhurbaşkanımızın Muğla’daki mitingine şube başkanımızla birlikte katılan üyelerimize karşı nefret beslemekte, üyelerimizin yerini değiştirmek için her türlü gayreti göstermektedir. Hastanede korku imparatorluğu kurarak hiç bir mevzuat ve etik kurallara uymayarak personelin yerini değiştirmektedir. Malum sen ile birlikte çalışanlara önce eşeği kaybettirip sonra buldurmaktadır. Bu açıklama sonrasında bu tutum daha ne kadar ilerlemiş halde karşımıza çıkacaktır? Hep birlikte izleyeceğiz.

“HUKUKİ SÜREÇLERE MÜDAHİLİZ”

Temsilcilerimize, üyelerimize ve hastane çalışanlarına karşı yapılan bu mobbing ve kadına şiddet olayları ile ilgili gerekli hukuki süreçlere müdahiliz ve müdahil olmaya devam edeceğiz. Muğla için bu denli değerli olan göz bebeğimiz Eğitim Araştırma Hastanesinin verdiği Hizmet ile anılması gerekirken vatandaş/çalışan memnuniyetsizliği, malzeme eksikliği, hizmet eksikliği, mobbing, sendikamıza karşı yapılan hukuksuz, uygunsuz ve etik dışı davranışlarla gündemde olması vatandaş ve sağlık çalışanı olarak bizleri de ziyadesiyle üzmektedir. Hastane çalışanlarını yalan dolanla kandıran ve taraf olmaya zorlayanlara tavsiyemizdir. Kötü ya da çürük malzemeyle yapılan işler yine kötü ve çürük sonuçlar doğurur.

Açıklamada başhekimin yapması için tavsiyelerde de bulundu. Tavsiyeler de ise şu şekilde dile getirildi:

“- Haksız fazla mesai verdiklerini kesebilirsin
– Hastaneye yeterli sayıda tekerli sandalye alabilirsin
– Hastanede patates tarlası gibi koridorları ve kırık fayansları tamir ettirebilirsin
– Helikopter pistini otopark yapabilir pisti başka bir yere taşıyabilirsin
– Acilde günlerce bekleyen hastalar için vizit saatlerini erkene çekebilirsin
– Yaşlı, engelli vatandaşlar için karşılama yönlendirme birimi kurabilirsin.
– ⁠Çalışma barışını sağlayabilirsin.
– Hastanenin malzemelerini yenileyebilirsin.
– Çalışanların çalışma şartlarını ve ortamını güzelleştirebilirsin.
– Hastanenin bozuk,yırtık ve arızalı tefrişlerini yenileyip vatandaşın ve çalışanın kullanımına sunabilirsin.
– Sadece işine yarayacaklara değil herkese hizmet edebilirsin.
– Kibirden Kurtulabilirsin
– ⁠Ve bunun gibi nicelerini yapabilirsin.”

Açıklamada son olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Sendika olarak biz kolay olanı seçebilir, Başhekimin haksızlıklarına ve hizmet etmeme hastalığına sesiz kalır ve gülüm balım geçinir giderdik. Ama biz kolayı değil doğruyu seçerek Başhekim yaptığı haksızlıklara ve hizmet etmeme hastalığını önce yüzüne karşı, sonrasında da basın yoluyla söyledik. Sendikamızın doğrular için mücadelesi devam ediyor ve edecek. Sendikamız kurulduğu günden bu yana taraf olmuştur ve olmaya devam edecektir. Evet, biz neye mi tarafız Adalete, hakkaniyete, doğruya, demokrasiye, millete, hizmete, iyiye, güzele ve sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına tarafız.”

Sağlık-Sen Muğla'dan 'hastanede mobbing' iddiası

Paylaş