mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

MYO öğrencileri ulaşım indiriminden yararlanmak istiyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Kötekli, Kampüs, Yeniköy ve Turgutreis öğrenci yurtları bölgesindeki ring sefer ücretini 1 Mayıs’tan itibaren 7 liradan, 1 liraya düşürdü. İndirim kapsamının dışında kalan Muğla Meslek Yüksek Okulu (MYO) öğrencileri basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Muğla İl Teşkilatı da destek verdi.

Muğla MYO binası önünde toplanan öğrenciler, “Ayrıcalık Değil Hakkımızı İstiyoruz” yazılı pankart ile “Öğrenciler Bir Araya, Otobüs Düşsün 1 Liraya”, “Eşitlik Dedik 12 TL Ödedik” ve “İsteklerimiz 1, Vaatleriniz Yarım” yazılı dövizler taşıdı. TGB Muğla İl Teşkilatı da destek verdiği basın açıklamasında İl Başkanı Şaban Girgin öğrencilerin taleplerini dile getirdi.

Girgin, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kararı ile 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama, bizi önce sevindirmiş, sonra üzmüştür. Söz konusu karar ile birlikte Kötekli içerisinde kampüse ulaşım sağlayan otobüs hatlarının ücreti 1 TL’ye indirilmiş, fakat yapılan bu düzenleme sadece 2 otobüs hattı ile sınırlı kalmıştır. Ulaşıma gelen son zamlarla birlikte Muğla Meslek Yüksekokulu öğrencileri mağdur duruma düşmüştür. Kötekli’den Yeniköy’den Turgutreis Öğrenci Yurdu’ndan ve Şemsi Ana Öğrenci Yurdu’ndan Meslek Yüksek Okuluna giden arkadaşlarımıza iki seçenek sunuluyor. Ya yürüyeceksin ya da aylık 500 TL ödeyeceksin” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan taleplerini dile getiren ve yapılacak UKOME toplantılarının takipçisi olacağını söyleyen Girgin, açıklamasına şöyle devam etti:

“Seçim öncesi verdiğiniz vaadi yerine getirin. Muğla Meslek Yüksek Okulu’nu da indirim kapsamına dahil edin. Sosyal belediyecilik anlayışınıza buradaki Beş Bin arkadaşımızı da dahil edin. Sizin deyiminizle ‘Sakız Fiyatı’ olan ulaşımı, Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile genişletin. Aynı şehirde, aynı ilçede, aynı mahallede, aynı yurtta hatta aynı odada yaşayan iki öğrencinin kaderi, otobüs durağında ayrılıyor. Çünkü biri ulaşım için aylık 20 lira öderken diğeri günlük 25 lira ödüyor. Talebimiz net. Meslek Yüksekokulu öğrencileri de indirimden faydalansın, adalet yerini bulsun. Bu mağduriyet son bulana kadar, bu mücadele başarıya ulaşana kadar, imza kampanyamız devam edecek. Önümüzdeki süreçte, yapılacak UKOME toplantılarını dikkatle takip edeceğiz.”

MYO öğrencileri ulaşım indiriminden yararlanmak istiyor

Paylaş