mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla’da taksi ücretlerine yüzde 50 zam geldi

Muğla’da taksi ücretlerine yüzde 50 zam geldi. İndi bindi 100 TL’den 150 TL’ye çıkarken, taksimetre açılış 10 TL’den 83 TL’ye yükseldi. Ayrıca Kademeli Taksimetre uygulamasına da son verildi.

Muğla’da Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında taksimetre ile toplu taşıma tarifelerinde fiyat değişikliği yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımı ile yeni dönemin ilk UKOME toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantı da alınan kararlarla ilgili Muğla Kamyoncu, Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Arif Özer, şu açıklamayı yaptı.

“Başta her geçen gün artan maliyetlerden birisi olan akaryakıt olmak üzere, amortisman giderlerimiz, trafik/kasko sigorta primlerimiz gibi birçok kalemde gelen artışlar sebebiyle geçimini taşımacılıktan sağlayan esnaflarımız mesleklerini devam etme noktasında yaşadığı sıkıntılar Kurul Toplantısında dile getirildi. Ancak daha önce de Kurul Toplantısında yaşadığımız toplu taşıma ücret tarifelerine yapılacak fiyat artışlarına Bakanlık ve İl Müdürlükleri temsilcilerimiz ret oyu kullanarak oy çokluğu ile tarifelerin güncellendiğini üzülerek belirtmek isterim. Büyükşehir Belediyemizin “Sosyal Projeler” kapsamında başlatmış olduğu Kampüs Ring Hattının 1 TL olmasına da karşı çıkan bu tutum, geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz açısından üzüntü verici bir tavır olmuştur.

“ÖĞRENCİLER İÇİN KAMPÜS HATTI 1 TL”

Bu anlamda ücret tarifelerinin düzenlemesi yönünde alınan kararları sizlerle paylaşmak isterim. Toplu Taşıma tarifelerinde iyileştirme ile 0-10 Km: 23 TL ve İndirimli: 12,5 TL olarak belirlenmiş ve bunun yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından Üniversite Öğrencilerinin Kampüs Hattında 1 TL gibi bir ücretle taşınmasına yönelik düzenleme de hayata geçirilmiştir.

“KADEMELİ TAKSİMETRE UYGULAMASINA SON VERİLDİ”

Taksimetre Ücret Tarifelerimizin düzenlemesinde uzun zamandır esnafımız tarafında kaldırılması talep edilen Kademeli Taksimetre uygulamasına son verilmiş, tarifenin kaldırılması ile birlikte Açılış, 83 TL, Kilometre: 33,5 TL ve En Kısa Mesafe:150 TL olacak şekilde yeni Taksimetre ücreti belirlenmiştir.

“OKUL SERVİS ÜCRETLERİ DÜZENLEMESİ AĞUSTOS AYINDA YAPILACAK”

-Okulların çok kısa bir süre içerisinde kapanacak olması sebebiyle Okul Servis Ücretlerine ilişkin düzenleme Ağustos Ayı içerisinde düzenlenmesi karara bağlanmış, bu sürecinde yakından takipçisi olacağımı esnaf arkadaşlarıma belirtmek isterim.

“ARAÇ YAŞ SINIRI 10 YAŞA ÇIKARILDI”

Toplu Taşıma tarifeleri dışında havalimanında çalışan taksilerimize 1+6 koltuk kapasiteli araçlar ile çalışma imkanı sağlanması, Özel Toplu Taşıma Aracı olarak sisteme dahil olacak araç yaşı sınırının 10 yaşa çıkartılması, 2014 öncesinde boşta bulunan plakaların yeniden değerlendirilmesi amacıyla 31.12.2024 tarihine kadar başvuru süresi verilmesi, 2014 sonrası 180 gün bekleme süresini geçiren S,T,TM ve BB plakaların 31.12.2024 tarihine kadar başvuru yapabilmeleri ve ÖTTA dönüşüm oranlarının revize edilmesi gibi düzenlemeler de yapılan UKOME Toplantısında karara bağlanmıştır. Alınan karaların esnafımıza hayırlı olmasını dilerim.”

Paylaş

İLGİLİ HABERLER