mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla’da Düğün Yemekleri Festivali’ndeki gelin ve damat rolü gerçek oldu

Muğla’da geçtiğimiz yıl düzenlenen 2’nci Geleneksel Düğün Yemekleri Festivali, bir aşk hikâyesini beraberinde getirdi. Festival kapsamında gerçekleştirilen törende gelin ve damat olarak temsili düğünleri yapılan Didem Baka ve Halit Güneş, geçtiğimiz gün evlenerek dünya evine girdi.

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de geçtiğimiz yıl düzenlenen festivalde, birbirlerini tanımayan Halit Güneş ve Didem Baka’ya temsili düğünde gelin ve damadı canlandırma rolü verilmişti. Güneş ve Baka, Muğla yöresine özgü gelenek ve göreneklere uygun olarak evlendirilmişlerdi. Damat tıraşı, gelin korteji, kına yakma ve kız alma merasimi gibi adımların yer aldığı temsili düğün, festival ziyaretçileri tarafından da ilgiyle izlenmişti.

Festivalde Güneş’in babasını dönemin Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Baka’nın babasını ise Tarihi Arasta Çarşısı’nın en eski esnaflarından Radyocu Mustafa Bektaş canlandırmıştı.

Festivalde temsili olarak evlenen çift, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen resmi nikahlarıyla birlikte sade bir düğünle dünya evine girdi. Çift nikah töreninin ardından ilk tanıştıkları yer olan ve temsili düğünlerinin yapıldığı Tarihi Arasta Çarşısı’ndaki mekana giderek kutlama yaptı.

“SADE BİR TÖREN YAPTIK ÇÜNKÜ DÜĞÜNÜ ZATEN FESTİVALDE YAPMIŞTIK”

Nikah sonrası açıklamalarda bulunan Halit Güneş, ildeki bir tiyatro topluluğu ile mekanlarda gösteriler yaptıklarını ve Didem Baka’yı ilk, orada seyircilerin arasında gördüğünü söyledi. Güneş, “Muğla’da yaklaşık 18 yıldır bir tiyatro topluluğu ile farklı mekânlarda gösterilere çıkıyorum. Didem’de o mekâna seyirci olarak gelmişti ama o zaman bir muhabbetimiz yoktu. Sadece görmüştüm. Daha sonra Muğla’da Düğün Yemekleri Festivali oldu. Orada ben ve Didem’e gelin damat rolünü verdiler, canlandırmamızı istediler. Bizim ilk tanışmamız festivalde oldu” dedi.

Festivalde tanıştıktan sonra ilişkilerinin başladığını belirten Güneş, “Festivalden yaklaşık 10 ay sonra sade bir düğünle dünya evine girdik. Festivalde bizim adetlerimize göre Didem’i at üzerinde gezdirme, damat tıraşı gibi geleneklerimizi gerçekleştirdik. Bizim sade bir düğün yapmamızın sebebi de zaten festivalde büyük bir düğün yapmamızdı” diye konuştu.

Didem Baka ise yaşadıklarını, “Ben orada Yörük kızı oldum. Halit’i görünce de şaşırmıştım orada. İyi ki hayatıma girmiş diyorum. Ben de tiyatro da onunla birlikteyim şimdi, alt yapıdayım. Seyirciyken tiyatrocu oldum. Halit, aslında hem kocam hem de hocam oldu” sözleri ile dile getirdi.

Paylaş