mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla’da ÇEDES kapsamında öğrencilere ‘sabah namazı’ organizasyonu

Eğitim-Sen Muğla Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Dalaman ilçesinde ÇEDES projesi kapsamında öğretmenlerin ve öğrencilerin katılımıyla sabah namazı organizasyonu yapıldığı öne sürüldü. Açıklamada, “bilimin ve aklın ışığında, nitelikli kamusal eğitimi kurmak, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir toplumda yaşamak için toplumun tüm kesimlerini laik eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesine kamuoyundan tepkiler gelirken geçtiğimiz günlerde Menteşe’deki öğrencilere mezarlık temizlettirilmişti.

Eğitim-Sen Muğla Şubesince yapılan açıklamada bu kez de proje kapsamında Dalaman ilçesinde ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından cuma günü tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin katılımıyla sabah namazı organizasyonunu düzenlediğini iddia edildi ve söz konusu etkinliğe ilçe kaymakamı ile belediye başkanının da katılacağı belirtildi.

Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından paylaşıldığı iddia edilen ses kaydında, “Herkese hayırlı akşamlar. Cuma sabahı merkezi camisinde sabah namazı ÇEDES projesi kapsamında sayın kaymakamımız ve belediye başkanımızın da katılımlarıyla bir sabah namazı programı icra edilecektir. Yoğun katılımın sağlanması bizler için ve sizler için de önemli. Bu konuda gerekli rehberlik çalışmalarımızı yarın itibariyle yapalım. Namazdan sonra da ufak bir ikram olacak. Hem birlik hem beraberlik hem de böyle ulvi bir görev için yarın mesaimiz bu olsun. Çocuklarımızla birlikte cuma sabahı Allah’ın izniyle merkez camisinde buluşalım. Herkese kolaylıklar diliyorum” ifadeleri yer aldı.

Eğitim-Sen Muğla Şubesi’nden ise konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:
“’Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ sloganı ile oluşturulan proje, evrensel değerlere sahip çıkmanın aksine toplumun tüm tabakalarında ayrıştırıcı etkinlikler düzenlemenin ötesine geçemeyen örnekler sunmaya devam ediyor. Değerler üzerinden dinsel ritüellere öğrencilerin zorla dâhil edildiği birçok etkinlik uygulanmaya çalışılıyor; Muğla’da mezarlık ziyaretleri, öğrencilerle namaz etkinliklerinde buluşmak gibi. Son olarak Muğla Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından paylaşıldığı ifade edilen sesli mesajda, kurum müdürlerinden Cuma sabah namazına yoğun katılım istenmiş, müdür ve öğretmenlerden, öğrencileri bu programa çekmeleri için yoğun mesai harcamaları talep edilmiştir. Ayrıca Kaymakamın ve Belediye başkanının da katılacağı belirtilen bu etkinliğe katılım sağlanmasının müdür ve öğretmenler için önemli olduğu vurgusu yapılarak aba altından sopa gösterilmesini de üzüntü ile dinledik.

“TOPLUMUN TÜM KESİMLERİNİ LAİK EĞİTİM MÜCADELESİNİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Laik ve bilimsel eğitim; eşit ve özgür yarınların güvencesidir. Hiçbir çocuk laik, bilimsel ve kamusal olmayan eğitime zorlanamaz. Protokol yapılarak kamu gücünün bu şekilde kullanılması kabul edilemez. Öğretmenler ve veliler çocuklarımıza sahip çıkacaktır. Eğitim-Sen Muğla Şubesi, ÇEDES ve benzeri projelerin pedagojik olarak yanlış olan uygulamaların karşısında durmaya ve takipçisi olmaya devam edecektir. Eğitim-Sen Muğla Şubesi olarak bilimin ve aklın ışığında, nitelikli kamusal eğitimi kurmak, ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı, bir arada yaşamanın mümkün olduğu bir toplumda yaşamak için toplumun tüm kesimlerini laik eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Paylaş