mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla’da ÇEDES kapsamında öğrencilere mezar temizlettiler

Muğla’da “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) Projesi kapsamında öğrencilere mezarlık temizlettirildi. Eğitim-Sen Muğla Şubesi, uygulamaya tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ortak yürüttüğü ÇEDES protokolü kapsamında, geçtiğimiz günlerde Adıyaman’da öğrencilere mezarlık temizlettirilmişti. Kamuoyunda tepkilere neden olan proje, bu kez de Muğla’da yapıldı.

MÜDÜRLÜK ÖNCE PAYLAŞTI, SONRA KALDIRDI

Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar ve yaptığı duyuruya göre, çocuklar önce köy camisinde bir araya getirildi. Cami ziyaretinden sonra Düğerek Mezarlığı’na götürülen çocuklara mezarlıkların temizlettirildiği görüldü. Gelen tepkilerin ardından müdürlük tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar kaldırıldı.

EĞİTİM-SEN: “BU PROJENİN ARKASINDA TARİKAT VE CEMAATLER VAR”

Benzer uygulamaların ülkenin birçok yerinde benzer zamanlarda yapıldığı öğrenilirken Eğitim-Sen Muğla Şubesi’nce tepkilere rağmen devam eden uygulamaya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de siyasi iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda, dini kural ve referanslara göre biçimlendirme isteği yetkili konumlardaki kişiler tarafından sıklıkla ifade edilmiştir, çeşitli uygulamalarlao hızlandırılmış, doğrudan laik eğitimi ve laik yaşam tarzını hedef alan uygulamalar hayata geçirilmiştir. 2021-2022’de 48 ilde başlatılan ÇEDES protokolü 2022-2023’te 81 ilde 703 okula yaygınlaştırıldı. Manevi danışmanlık adıyla imam, vaiz, vaize, müezzin vb. okullarda istediği çalışmayı yürütebilecek. Bu protokolün yirmi iki yıldır yüzlerce tarikatla imzalanan protokollerden en temel farkı kalıcı ve sürekli olmasıdır.

“ÖNCEDEN OKULLARIN ARKA KAPISINDAN GİREN TARİKAT VE CEMAATLER, MEB, DİYANET, GENÇLİK SPOR ARACILIĞIYLA ÖN KAPIDAN GİRİYOR”

Bu projenin arkasından ellerini ovuşturarak bekleyen tarikat ve cemaatler olduğunu biliyoruz. Önceki yıllarda okulların arka kapısından giren dinci vakıf ve dernekler tarikat ve cemaat MEB, Diyanet, Gençlik Spor Müdürlüğü aracılığıyla ön kapıdan giriyor. “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” sloganı ile hayata geçirilirken çevre ile kurulan temasın nasıl olacağı da somutlanmış oldu. İlkokul öğrencilerine mezarlıkları temizlemeleri için etkinlik düzenleyen Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, etkinliği sosyal medya hesabında duyurdu. Çocuklar önce köy camisinde bir araya getirildi. Cami ziyaretinden sonra da Menteşe’deki Düğerek Mezarlığı’na götürülen çocuklara mezarların otları temizlettirildiği iddia edildi.

“HİÇBİR ÇOCUK LAİK, BİLİMSEL VE KAMUSAL OLMAYAN EĞİTİME ZORLANAMAZ”

Çocukların kurumlar tarafından mezarlık ziyareti ya da temizliği gibi etkinliklere katılımı, çocukların karakteri, yaşı, önceki deneyimleri, kaygı düzeylerine bağlı olarak pek çok ruhsal hastalığın tetikleyicisi olabilir. Laik ve bilimsel eğitim eşit ve özgür yarınların güvencesidir. Hiç bir çocuk laik, bilimsel ve kamusal olmayan eğitime zorlanamaz. Protokol yapılarak kamu gücünün bu şekilde kullanılması kabul edilemez. Öğretmenler ve veliler çocuklarımıza sahip çıkacaktır. Bilimin ve aklın ışığında, nitelikli kamusal eğitimi kurmak için ve ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı, bir arada yaşamanın mümkün olduğu bir toplumda yaşamak için toplumun tüm kesimleri Laik eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

Paylaş