mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla Türkiye ikincisi: 112 plajında mavi bayrak dalgalanıyor

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2024 yılı Mavi Bayrak Ödüllerini açıkladı. Türkiye’nin en çok mavi bayraklı şehirleri arasında Muğla, ikinci sırada yer aldı.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2024 yılı Mavi Bayrak Ödüllerini açıkladı. Türkiye’de 2023 yılında 551 olan mavi bayraklı plaj sayısına bu yıl 16 plaj eklendi ve 2024’te mavi bayrak plaj sayısı 567’ye yükseldi.

2024 yılında Türkiye’de 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yatta mavi bayrak dalgalanacak.

Türkiye’nin en çok mavi bayraklı şehirleri arasında Muğla 112 plaj, 10 marina ve 3 turizm teknesi ile ikinci sırada yer aldı.

Birinci sırada 233 plaj, 5 marina ve 15 turizm teknesi ile Antalya yer alırken, ikinci sıraya 64 plajı ve 6 marinası ile İzmir yerleşti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şunları söyledi:

“Mavi Bayrak plajlarımıza çok yakışıyor. Ülkemizden bu yıl 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı. En çok Mavi Bayrak sahibi ülkeler sıralamasında dünya 3’üncülüğümüzü bu sene de koruyoruz. Bu istikrarlı başarımız elbette gurur verici ama birincilik hedefimiz yolunda da kararlılıkla ilerliyoruz.

Mavi Bayraklı plaj sayımızı Türkiye Çevre Eğitim Vakfının (TÜRKÇEV) koordinasyonunda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle sürdürdüğümüz başarılı çalışmalarla her geçen yıl daha da yükseltiyoruz. Bu sene ülkemizin 16 plajında daha Mavi Bayrak dalgalanacak.”

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?

Mavi Bayraklı plaj; yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği kriterlerinde yüksek standartları yakalayan yüzülebilir alanları kapsıyor. Global ölçütlerde bir topluluk olan FEE (Foundation for Environmental Education – Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülen Mavi Bayrak projesi, yerel yönetimler ve plaj işletmelerini, insan sağlığını ve doğayı koruma politikaları çerçevesinde denetleme misyonuna sahip.

Plaj, marina ve yatlara verilen Mavi Bayrak ödülü, FEE tarafından belirlenmiş bir kılavuzdaki kriterlere göre belirleniyor. Çoğu zorunlu olan bu kriterlere uyan plaj işletmeleri ile yat ve marina sahipleri, sürdürülebilir doğayı desteklediğini kanıtlamış oluyor. Yani Mavi Bayrak, bir nevi eko-etiket. Kısacası Mavi Bayraklı plajlarda gönül rahatlığıyla denize girilebiliyor.

Muğla Türkiye ikincisi: 112 plajında mavi bayrak dalgalanıyor

Paylaş