mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Muğla Barosu Başkanı Akgün’den Yargıtay’a tepki: “Tarih affetmeyecek”

Muğla Barosu Başkanı Levent Akgün, Yargıtay’ın tutuklu TİP Hatay Milletvekili Avukat Can Atalay kararıyla ilgili açıklama yaptı. Akgün, “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa’yı tanımayan hukuk devleti ilkesine aykırı kararını tarih affetmeyecektir” dedi. Akgün ayrıca, 9 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi’nde yapılacak basın açıklaması için de meslektaşlarına çağrı yaptı.

Muğla Barosu Başkanı Levent Akgün, Yargıtay’ın tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Avukat Can Atalay kararıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

“ANAYASA’NIN YOK SAYILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”
Akgün, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kamu gücünü kullanan bütün organların ortak amacı, Anayasa ile teminat altına alınan temel hak ve özgürlükleri korumaktır. Anayasa mahkemesinin temel hak ve özgürlüklerin ihlaline ilişkin aldığı karara uyulması da, anayasanın 153. maddesi gereğince zorunludur. Hukuki olması gereken ve hukuku uygulaması beklenen bir yüksek yargı organının Anayasa ve Hukuk tanımaz, keyfi karar alması hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur. Muğla Barosu olarak bizler, Anayasayı tanımayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Söz konusu dosyayı hassasiyetle takip etmekte olduğumuz gibi, hiç bir zaman Anayasanın yok sayılmasına sessiz kalmayacağız.

“ANAYASA’DA YER ALAN HUKUK DEVLETİ NİTELİĞİ HEPİMİZİN GÜVENCESİDİR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayan tüm güç odaklarına karşı; hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri savunan baroların ve biz hukukçuların, Anayasa hak ihlallerinin normal kabul edildiği bu zor günlerde Hukuk devletine sahip çıkmak ve yaşanan hukuksuzluklara karşı durmak en temel görevidir. Bu sebeple, Türkiye Barolar Birliği öncülüğünde tüm Barolarımızı ve meslektaşlarımızı Anayasa ihlallerine ve hukuksuzluğa karşı durmak üzere birlik olmaya çağırıyoruz.

BASIN AÇIKLAMASINA ÇAĞRI

Akgün, açıklamasının sonunda 9 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak basın açıklaması içinde çağrıda bulunarak şunları söyledi, “Sesimizi yükseltmek ve ‘Hukuk Devletine Saygı’ demek için 9 Ocak 2024 saat 12.00’de İstanbul (Çağlayan) Adliyesi önünde yapılacak basın açıklamasına tüm meslektaşlarımızı ve basın mensuplarını davet ediyoruz. Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Anayasayı tanımayan hukuk devleti ilkesine aykırı kararını tarih affetmeyecektir. Bizler, her zaman hukuksuzluğa karşı durmaya ve hukuk devletine sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Paylaş