mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

MSKÜ’de Çin’de Yerbilimlerinde Son Bilimsel Gelişmeler konferansı yapılacak

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) 13 Aralık Çarşamba günü, Arkeoloji ve Arkeometri Uygulama Araştırma Merkezi tarafından, “Çin’de Yerbilimlerinde Son Bilimsel Gelişmeler ve 35 Milyon Yıldan Günümüze Anadolu” konulu konferans düzenlenecek.

MSKÜ’de TÜBİTAK Konuk Bilim İnsanı Davet Programı kapsamında Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müze Müdür Dr. Öğr. Üyesi Serdar Mayda’nın davetlisi olarak, Çin Bilimler Akademisi’nden gelen Bilim İnsanları, Muğla’ya geldi. Muğla Müzesi Müdürü Gülnaz Sarvan tarafından karşılandı. Prof. Tao Deng başkanlığında Muğla’yı ziyaret eden Çin ekibi ile Dr. Serdar Mayda başkanlığında Türk paleontologlar arasındaki iş birliği ile gerçekleşen bu ziyaret ile ortak bilimsel araştırma imkanları araştırılıyor.

Alanın önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Tao Deng, tektoynaklıgiller, balıklar ve sürüngenler konusunda uzmanlaşmış çeşitli Paleontoloji uzmanlardan oluşan Çin Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü’ne liderlik ediyor.

Muğla’ya yaptıkları ziyaret, arkeolojik alanların kapsamlı bir incelemesini ve Çin ile Türkiye arasındaki ortak paleontolojik mirasın daha derinlemesine anlaşılmasını amaçlayan ilgi çekici tartışmaları içeriyor. Çinli ekip, kaldıkları süre boyunca yerel uzmanlara aktif olarak danışıyor, içgörülerini paylaşıyor ve teknik tavsiye arıyor. İş birliği ruhu, her iki ekibin de bilgi ve deneyim alışverişinde bulunarak coğrafi sınırları aşan gelecekteki iş birliklerinin önünü açmasıyla açıkça ortaya çıktı.

Prof. Dr. Tao Deng ve Dr. Serdar Mayda, paleontolojinin zengin dokusunu derinlemesine inceleyecek ve büyüleyici Çin-Türk faunasıyla ilgili bulgularına ışık tutacak. Söylem, doğal dünyanın karmaşık bağlantılarına dair anlayışımızı geliştirerek küresel bilim topluluğuna önemli bir katkı sağlamayı vaat ediyor.

Konferans, 13 Aralık Çarşamba günü (yarın) saat 14.00’te AKM D Salonu’nda yapıalcak. Konferansta Prof. Tao Deng “Çin’de Yerbilimlerinde Son Bilimsel Gelişmeler hakkında sunum yapacak. Doktor Öğretim Üyesi Serdar Mayda ise “35 Milyon Yıldan Günümüze Anadolu” konulu sunum gerçekleştirecek.

Paylaş