mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

MSKÜ Öğretim Üyesinden AB Proje Başarısı

MSKÜ Fethiye İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, Avrupa Birliği Projesi kapsamında İspanya’nın Badajoz şehrinde gerçekleştirilen EUROCHAMBERS eğitimine katıldı.

Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambers) üyesi Türkiye, Belçika, İspanya, İtalya ve Avusturya’nın ortaklığıyla hayata geçirilen Yeşil ve Dijital Bir Geleceğe Doğru-EntreComp4Transition Avrupa Birliği Projesi kapsamında İspanya’nın Badajoz şehrinde eğitici eğitimi gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Yeşil ve Dijital Geçiş İçin Girişimcilik Yetkinlikleri Projesinde görev yapmak üzere Türkiye’den seçilen 10 eğitmen arasında yer alan Fethiye İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Muğla Odaları ve Borsası Akademik Danışmanı Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık eğitime katılan heyette yer aldı.

Saltık, her ülkeden 10 katılımcı ve temsilcilerin yer aldığı ve 3 gün süren eğitimi başarıyla tamamladı.

Eğitimde oluşturulan uluslararası takımlar aracılığıyla dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve girişimcilik becerileri üzerine bilgi paylaşımı yapıldı; birlikte öğrenme deneyimleri yaşandı.

MSKÜ’yü temsilen projeye katılan Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık;  Yeşil ve Dijital Bir Geçiş için Girişimcilik Yetkinlikleri Projesinin dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarında işletmelerin (KOBİ) ihtiyacı olan elemanı bulmaları için girişimcilik yetkinliklerine sahip mezunlar vermeyi de kapsadığını ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye’de proje kapsamında eğitim alacak üniversite öğrencilerinin, farklı ülkelerde yüz yüze eğitim alma imkanı bulacağını söyledi.

YENİ DÖNEMİNİN MOTTOLARI: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, DİJİTAL VE GİRİŞİMCİLİK

Türk iş dünyasının AB Yeşil Mutabakatına uyumunu kolaylaştırmayı amaçlayan proje, yükseköğretim ve mesleki eğitimin yanı sıra işletmeler, sivil toplum ve hükümet organlarından ana aktörleri de bir araya getiriyor.

Proje kapsamında İspanya’daki eğitimin çok verimli geçtiğini kaydeden Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, “Geleceğin Yeşil Geçiş Kolaylaştırıcısının yolunu açmayı hedefleyen ve Avrupa çapında stratejik dijital kapasitelerin oluşturulmasına ve dijital teknolojilerin yaygınlaştırılmasına odaklanan projenin ve öğrenmeyi dönüştürmeye adanmış küresel bir ağ olan EntreComp Topluluğunun bir parçası olmaktan mutlu ve gururluyum” dedi.

Projenin yeşil, sürdürülebilirlik, dijital ve girişimcilik becerilerine odaklandığını vurgulayan Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, şunları söyledi:

“Avusturya, Belçika, İtalya, İspanya ve Türkiye’den proje ortakları ve uzman eğitmenlerin etkin katılımlarıyla oluşturulan uluslararası takımlarda, dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve girişimcilik becerilerine ilişkin bilgilerimizi paylaşma, birlikte öğrenme ve takım çalışmasıyla geliştirme deneyimi kazandık. Şimdi sıra eğitim modüllerinin ulusal adaptasyonunun yapılmasına ve ‘yeşil geçiş kolaylaştırıcısı’ olacak öğrencilerimize pilot eğitimlerin verilmesine geldi.  Proje aynı zamanda dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarında işletmelerin (KOBİ) ihtiyacı olan elemanı bulmaları için girişimcilik yetkinliklerine sahip mezunlar vermeyi de kapsıyor. Dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve girişimcilik bu üç yetkinlik setini kapsayan online ve yüz yüze eğitimleri başarıyla tamamlayacak öğrenciler alacakları sertifikalarla ‘Yeşil Geçiş Kolaylaştırıcısı’ unvanı alacak. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye’de proje kapsamında eğitim alacak üniversite öğrencileri, aynı zamanda farklı ülkelerde yüz yüze eğitim alma imkânı da bulacak.”

Paylaş