mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Milas’taki zeytin ağaçlarında “halkalı leke” tehlikesi

Muğla’nın Milas ilçesindeki zeytin ağaçlarında “Halkalı leke” hastalığı görüldü. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Milas ilçesine bağlı Etrenli Mahallesi’ndeki zeytin ağaçlarında “Halkalı leke” hastalığının başlaması üzerine harekete geçti.

Ekipler, inceleme yapmak üzere ağaçlardan numune aldı ve üreticileri bilgilendirdi. Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Zeytinde ekonomik kayba yol açan hastalık ve zararlılara karşı doğru müdahale için üreticilerimizin yanındayız. Milas Etrenli Mahallesi’ndeki zeytinliklerde başlayan “Halkalı Leke” tehlikesine karşı harekete geçtik. Uzmanlarımız, bölgede incelemelerini yaparak, zeytin ağaçlarından numune aldı. Halkalı Leke Hastalığı’nın yoğun olarak görüldüğü bölgede hastalıkla mücadele, zeytinde doğru budama ve bakım süreçleri ile ilgili üreticilerimiz bilgilendirildi.”

HALKALI LEKE HASTALIĞI NEDİR ?

Zeytinde halkalı leke hastalığı, özellikle ilkbaharda yaprakların üst yüzeylerinde görülen siyahımsı- gri renkte yuvarlak lekeler şeklinde ilk belirtilerini gösterir. Halka şeklindeki bu görüntüden dolayı ‘halkalı leke hastalığı’ denilmektedir. Hastalık ilerlediğinde bu lekeler bütün yaprağı kaplayıp, zamanla yaprağın sararmasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Hastalık epidemi (şiddetli bulaşma-salgın) yaptığı zaman yapraklarda şiddetli dökülmeler ve ağaçlarda çıplaklaşma meydana getirmektedir. Yaprak kaybıyla birlikte yeterince fotosentez yapamayan bitki kendini besleyemediği için verimden düşmektedir.

Paylaş