mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Menteşe’de eşini darp edip tutuklanan eş tahliye edildi, tutuksuz yargılanacak

Muğla’nın Menteşe ilçesinde öğretmen eşi G.G.’yi darp ettiği iddiasıyla tutuklanan M.G., tahliye edildi. Mağdur kadının avukatı Alev Öztürk, tahliyeye itiraz edeceklerini ve müvekkilinin tahliye kararı sonrası tedirgin olması nedeniyle elektronik kelepçe talebinde bulunacaklarını söyledi. G.G. ise “Uzaklaştırma ve koruma kararı aldım. Fakat narsist bir kişiliğe sahip olduğu için ne zaman ve nerede ne şekilde karşıma çıkacağını bilmediğim için korkuyorum” dedi.

Menteşe’ye bağlı Yeniköy Mahallesi’nde yaşayan G.G. isimli kadın 18 Şubat 2024 tarihinde gece saatlerinde eşi M.G. tarafından darp edildi. İddiaya göre; yaklaşık 1 saat süren şiddet sonrası kadın telefonunu da yanına alıp kendini odaya kilitledi. M.G. et zırhı ile kapıyı parçalamaya çalıştı ve ‘Seni öldüreceğim’ diyerek eşi G.G.’yi tehdit etti. O sırada kadın KADES uygulamasına bastı. Arama seslerini duyan M.G. ise evden kaçtı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan G.G., Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralanan kadının burnunda ve belinde kırıklar olduğu tespit edildi.

G.G.’nin hastaneye kaldırılmasının ardından M.G., eve döndü ve polis ekipleri eve suç aletini almaya gittiğinde M.G.’yi ev uyurken yakaladı ve gözaltına aldı.. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheli, çıkarıldığı hakimlikçe ertesi sabah tutuklandı.

SANIK İLK DURUŞMADA SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Yapılan savcılık soruşturması neticesinde açılan davanın ilk duruşması 14 Mart’ta yapıldı. G.G., belinin kırık olması nedeniyle ve tedavi gördüğü için duruşmaya katılamadı. İlk duruşmada tutuklu sanık savunmasında suçlamaları kabul etmedi.

MAĞDUR KADIN EŞİNİN EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTEDİ

İkinci duruşma ise 4 Nisan’da yapıldı. Duruşmada G.G, sanık eş M.G. ile yüz yüze getirilmedi. Şiddet mağduru kadın ifadesinde yaşadığı şiddeti anlattı ve M.G.’nin en ağır cezayı almasını istedi.

SANIK TAHLİYE EDİLDİ, DURUŞMA ERTELENDİ

Davanın 2 Mayıs’ta yapılan üçüncü duruşmasında sanık tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Mahkeme heyeti duruşmayı, kadının yüzünde sabit iz kalıp kalmayacağı konusunda 6 ay sonrasında rapor alınması gerektiğine karar vererek 24 Eylül’e erteledi.

Menteşe'de eşini darp edip tutuklanan eş tahliye edildi, tutuksuz yargılanacakG.G.’nin avukatı Alev Öztürk, tahliye kararına itiraz edeceklerini ve elektronik kelepçe talep edeceklerini söyledi.

“Dünkü duruşmada sanığın tahliyesine karar verildi. Savcılık da tahliye edilmemesi yönünde mütalaada bulunmuştu. Elbette biz tahliye kararına itiraz edeceğiz. Çünkü sanığın müvekkile karşı işlemiş olduğu birden fazla nitelikli suç var. Sanık, eşe karşı işlenen kasten yaralama suçunun nitelikli halleri olan, vücutta birden çok kemik kırığına sebebiyet verecek şekilde ve yüz de sabit iz oluşturacak şekilde suçları işlemiştir. Ayrıca silahlı tehdit suçunu da işlemiştir. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde sanığın oldukça yüksek bir hapis cezası ile karşı karşıya kalma durumu vardır.

“MÜVEKKİL TAHLİYEDEN DOLAYI TEDİRGİN DURUMDA”

Sanığın müvekkile karşı işlemiş olduğu bu nitelikli kasten yaralama suçunun işleniş şekli, birden fazla nitelikli halin bulunması ve sanığın mahkemedeki tutumu da birlikte değerlendirildiğinde sanığın tutuklu yargılanması gerekirdi bize göre. Ama mahkeme sanığın tahliyesine karar verdi. Müvekkil şu an bu tahliye kararından dolayı oldukça tedirgin. Kendisi hakkında ek tedbir koruma kararları taleplerinde bulunuyoruz. 24 Eylül’deki duruşmada savcılığın mütalaasını vereceğini ve karar çıkacağını bekliyoruz.”

G.G.: “ADALET YERİNİ BULSUN”

G.G. ise tahliye kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Dün üçüncü duruşma yapıldı, tahliyesine karar verildi. Korkuyorum ve endişeleniyorum. Uzaklaştırma ve koruma kararı aldım. Fakat narsist bir kişiliğe sahip olduğu için ne zaman ve nerede ne şekilde karşıma çıkacağını bilmediğim için korkuyorum. Koruma kararlarının yeterli olmadığını düşündüğüm için elektronik kelepçe talep ettim. Yaptıklarının çok normal bir şeymiş gibi davranması beni korkutuyor ve tedirgin ediyor. Koruma kararlarının uygulanmasını talep ediyorum. Ülkemizde bu kararlar pek uygulanmıyor ve mağdur her zaman kadın olarak gösteriliyor. Caydırıcı cezalar yeterli olmadığı için bu tarz kişiler ellerini kollarını sallayarak geziyor ve akabinde yarım bıraktıkları işi tamamlıyorlar. İlla bir kadının daha ölmesi mi gerekiyor? Ben sürekli bu endişeyle ne zaman öleceğim korkusu ile yaşamak istemiyorum. 24 Eylül’de yapılacak dördüncü duruşmada mahkemeden sanığın en ağır cezayı almasını istiyorum. Adalet yerini bulsun ve bir kadın daha eksilmesin bu dünyadan. Diğer kadınlara da cesaret olsun.”

Paylaş