mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Menteşe Ziraat Odası hizmeti çiftçinin ayağına taşıdı

Çiftçilerin kayıt altına alınması ve desteklemelerden yararlanabilmeleri amacıyla her yıl gerçekleştirilen Çiftçi Kayıt Sitemi Çiftçi (ÇKS) kayıtları devam ediyor. Çiftçiler bağlı bulundukları Ziraat Odalarına giderek veya e-devlet üzerinden kayıtlarını yaptırabiliyorlar.
Menteşe Ziraat Odası da odaya kayıtlı çiftçilerin kayıtlarını hem odada, hem de çiftçilerin bulunduğu kırsal mahallere giderek yerinde kayıtlarını gerçekleştiriyor. Menteşe Ziraat Odası personeli her gün Menteşe’nin değişik kırsal mahallerindeki çiftçinin ayağına giderek çiftçilerin hem ÇKS kaydını yapıyor, hem de diğer istek ve taleplerini yerinde alarak ilgili birimlere ulaştırıyor.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, Çiftçi Kayıt Sistemi’nin (ÇKS) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olduğunu belirtti. Baştuğ, “ÇKS, tarımsal desteklemelerin izlenebilir, denetlenebilir, raporlanabilir, doğru ve sağlıklı değerlendirilmelerin yapılabilmesi için çiftçi bilgilerinin merkezi bir veri tabanında toplanmasını zorunlu kılan bir kayıt sistemi. Aktif olarak tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgileri, faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıklar (arazi, hayvan, girdi vs.), ürün deseni, ortalama verimlerin kayıt altında tutulduğu, tarımsal desteklemelerin uygulandığı, izlendiği, denetlendiği, tarım politikalarının oluşturulmasında yararlanılan bir sistemler bütünüdür. Çiftçilerimizin hem desteklemelerden yararlanabilmeleri, hem de çiftçilik yaptıklarını belgelendirilmeleri için Odamıza gelerek de kayıtlarını yenileyebilirler. Biz Menteşe Ziraat Odası olarak çiftçimizi yoğun iş ortamında iş kaybının önlenmesi amacıyla bulundukları mahallelere giderek ÇKS kayıtlarını yerinde yapıyoruz. Bazı çiftçilerimiz kayıtlarını e-devlet üzerinden yapıyor veya yeniliyor. Bu çiftçilerimizden ricamız mutlaka bağlı bulundukları Ziraat Odalarına uğrayıp üye güncellemelerini yapmaları gerekiyor. Üye güncellemesini yapmayan çiftçilerimiz desteklemelerden faydalanamayacaklar” dedi.

Paylaş