mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Menteşe Yurttaş İnisiyatifi: “Sıtmaya razı değiliz, kendi seçeneğimizi yaratacağız”

Menteşe Yurttaş İnisiyatifi, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “Muğla’nın sorunlarını tespit ederek geleceğini hep birlikte halkçı bir bakışla planlayacak, adayların halkın ortak görüşüyle yerelden belirleneceği bir süreci başlatıyoruz. Bu sefer sıtmaya razı olmayacak, kendi seçeneğimizi yaratacağız” denildi.

Menteşe Yurttaş İnisiyatifi yerel seçimlere ilişkin, “Bu sefer sıtmaya razı olmayacağız” başlığıyla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. İnisiyatif adına açıklamayı Cankut Şahin okudu.

“Bizler, Muğla’da yaşayan yurttaşlar olarak çaresiz ve seçeneksiz olmayı reddediyoruz” diyerek sözlerine başlayan Şahin, şunları söyledi:

“Muğla’da yıllardır aynı kişiler ve aynı kafa yapısıyla, halktan uzak, emekten uzak ve belli bir zümrenin çıkarlarını gözeterek yönetme anlayışı hem bugüne kadar genel seçimlerdeki başarısızlığın ana sebeplerinden biri olarak öne çıkmaktadır, hem de önümüzdeki süreçte değiştirilmesi gereken ilk hedef olarak önümüzde durmaktadır. Yıllardır göstermiş oldukları iyi yönetim örnekleri yüzünden değil de; ‘bu şehri AKP’ye kaptırmayalım dürtüsü’ ile oy almış ve bunu kendi başarısı olarak yorumlamış olan zihniyetin artık zamanını doldurmuştur. Muğla; halktan kopuk değil gerçek bir halkçı belediyeciliği; ranttan değil emekten yana, kamucu bir belediyeciliği hak etmektedir. Muğla halkı istemeden, mecburen oy verdiği belediyeleri değil; yönetimine katıldığı, söz hakkının olduğu belediyeleri hak etmektedir. Muğla halkı; Muğla’nın doğasını, havasını, suyunu, sahillerini, ormanlarını korumak için mücadele ederken talancı şirketlerin değil halkın yanında mücadele eden, öncülük yapan bir yerel yönetim anlayışını hak etmektedir. Muğla halkı; sorunların ötelendiği, sürüncemede bırakıldığı, görmezden gelindiği bir belediyeciliği değil; sorunların hep birlikte tartışıldığı ve hızla çözüldüğü bir belediyeciliği hak etmektedir.

“HALKIN TEK GERÇEK SEÇENEĞİ YİNE KENDİSİDİR, ÖRGÜTLÜ BİR HALKTIR”

Biliyoruz ki; yereldeki halkın örgütlülüğü, belediye yönetimlerindeki varlığı ve katılımı, bunun sonucu olarak da yerel yönetimlerin halkçı belediyecilik noktasında kazanımları ne kadar büyük olursa, ülkemizin tamamında da gerçek değişim o kadar güçlü ve sağlıklı olacaktır. Hem Muğla için; hem de ülkenin halktan yana, emekten yana değişimine katkı sunmayı hedefleyen bir yaklaşımla belediyecilik anlayışını belirleyecek, ilkeleri ortaya koyacak, Muğla’nın sorunlarını tespit ederek geleceğini hep birlikte halkçı bir bakışla planlayacak, adayların halkın ortak görüşüyle yerelden belirleneceği bir süreci başlatıyoruz. Bu sefer sıtmaya razı olmayacak, kendi seçeneğimizi yaratacağız. Bu çerçevede demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, odaları, meslek kuruluşlarını, kadın ve ekoloji örgütlerini ve Muğla halkını bir araya gelmeye, yaşadığı kent için gerçek bir seçeneği elbirliği ile var etmeye davet ediyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımızı her adımımızda bilgilendireceğiz ve halkımızın en geniş bileşenleriyle sürece katılımı için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Biliyoruz ki; halkın tek gerçek seçeneği yine kendisidir, örgütlü bir halktır. Örgütlü bir halkı hiç kimse yenemez.”

Paylaş