mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Menteşe Belediye Başkan A. Adayı Köksal: “Katılımcı ve sosyal bir belediye olacağız”

Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi Meclis Üyesi, CHP’den Menteşe Belediye Başkan aday adayı Gonca Köksal, aday adaylığına ilişkin basın açıklaması yaptı. Köksal, “Katılımcı ve sosyal bir belediye olacağız. Şehrimizle ilgili alınacak kararları halk ile birlikte, ortak akılla alacağız. Hepimizi ilgilendiren ve her birimizin günlük hayatlarını etkileyecek olan kararların süreçlerine STK’lar ve vatandaşlarımızı dahil edeceğiz” dedi.

Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyesi Meclis Üyesi, CHP’den Menteşe Belediye Başkan aday adayı Şehir Plancısı Gonca Köksal, geçtiğimiz günlerde aday adaylığı resmi başvurusunu yapmıştı. Köksal bugün Mustafa Muğlalı İşhanı’nda aday adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özgeçmişini anlatarak konuşmasına başlayan Köksal, “Muğla’mızın bir evladı olarak, şehrimle ilgili büyük hayallerim ve ideallerim var. Bana burada, bu konuşmayı yapma gücü veren tek şey bu hayallere ve hedeflere duyduğum derin inanç ve eminliktir. Benim gücüme güç katacak olan tek şey ise, benimle aynı hayalleri kuran, bu şehre bu insana inanan, Menteşe’nin Türkiye’ye hatta dünyaya örnek bir şehir olabileceğine inanan siz değerli insanların varlığıdır. Bize bırakılmış olan iki büyük mirasımız var. Bu mirasın ilki Atamızın rehber olarak bize bıraktığı ilkeleri, partimizin bayrağında da simgeleşen Bizler bu mirasa, kararlılık, sağduyu, çalışkanlık ve özveriyle dört elle sarılacağız. Diğer mirasımız Muğla’mız. Bizler Türkiye’nin en güzel coğrafyasında, en verimli topraklarında, tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle, insanıyla yüksek potansiyele sahip olan Muğla’da yaşıyoruz. Öncelikle bu iki mirasa sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

“BEN BU ŞEHRİM POTANSİYELİNE İNANIYORUM, İŞ ÜRETELİM İSTİYORUM”

Meslekte 20 yıl, Belediyecilikte 10 yıllık aktif çalışmaları ve bu süre boyunca da gözlem yapma fırsatı olduğunu belirten Köksal, “Öğrendiklerimi en güzel şekilde nasıl hayata geçireceğimin tasarımını yaptım. 2024 yılı itibariyle hayallerimi ve ideallerimi, edindiğim bilgi ve tecrübelerle harmanlayıp bu potansiyeli gerçekleştirmek için sizlerin desteğini istiyorum. Ben bu şehrin potansiyeline inanıyorum ve artık iş üretelim istiyorum, çalışalım istiyorum. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için iş üretmekten başka hiçbir yol yoktur. Artık devir değişiyor. Dünya başka bir yere gidiyor ve bizim hıza ihtiyacımız var. Devir, siyasi çelişmelerle, güç savaşlarıyla vakit kaybetme devri değil. Artık bunlardan hepimiz sıkıldık. Devir artık iş üretme devri. Devir, zenginlik yaratma, dünyaya uyum sağlama devri. Devir, kapasitemizi, potansiyelimizi ortaya koyarak, hak ettiğimiz refah ve kaliteli yaşamları sevdiklerimizle beraber huzurla yaşama devri. Bunun tek şartı ise çalışmak, iş üretmek, yeni seslere, yeni yüzlere ve yepyeni, capcanlı bir enerjiye yer açmak. Bundan başka bir yol yok. Kaldı ki partimizdeki değişim rüzgarı da bu ihtiyaca işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

“4T İLE EKONOMİK KALKINMA TURİZM, TİCARET, TARIM VE TEKNOLOJİ İLE ŞEHRİMİZE TERTEMİZ BİR KAZANCI GETİRECEĞİZ”

Menteşe için 3 hedefleri olduğunu belirten Aday Adayı Köksal, “Bu hedefler gerçekleştiğinde şehrimiz Türkiye’ye örnek olacak, belediyecilik alanında parmakla gösterilecek bir şehir haline gelecek. Size bunun sözünü veriyorum. Çok çalışmak gerekecek, çok kafa yormak gerekecek ama bunu başarmak mümkün ve bizim elimizde. İlk Hedefimiz 4T ile ekonomik kalkınma Turizm, ticaret, tarım ve teknoloji ile şehrimize tertemiz bir kazancı getirecek, Menteşe’mizi zenginleştirecek ve şehrimizi parlatacak olan bu 4 başlıkla ilgili planlarımız ve projelerimiz hazır. Zaman içinde bunların hepsini başlık başlık sizlerle paylaşacağız. Menteşemiz güçlü yerel markalarıyla ve dünya standartlarında ürünlerle, pazarda yerini alacak. Turizm, kıyı turizminin ötesine geçerek sağlık, spor, gastronomi, doğa, kültür ve sanat alanına taşınacak. Şehrimiz teknoloji firmaları için de cazibe merkezi haline gelecek. Teknoparkı aktif hale getireceğiz. Teknoloji firmalarının ihtiyacı olan altyapı çalışmalarını yapmak, doğal güzellikler içinde konuşlandırmak, genç girişimcilere teşvik” diye konuştu.

“KATILIMCI VE SOSYAL BİR BELEDİYE OLACAĞIZ”

Köksal, açıklamasına şöyle devam etti:

“İkinci Hedefimiz liyakatli kadrolarla verimli bir şekilde çalışan, iş üreten, çözüm üreten, problem çözen, vatandaşına kulak veren bir Belediye olmak. Belediye olarak en öncelikli işimiz ve görevimiz vatandaşların şikâyetlerini hızlıca gidermek olacak. Ve bu yolda daha iyi hizmet vermek için teknolojiyi kullanacağız. Bugün artık hepimizin elinde olan telefonlara yüklenecek olan Belediye uygulaması üzerinden, herkes günlük hayatında yaşadığı veya şahit olduğu bir sorunu anında fotoğraflayıp belediyemize iletebilecek. Belediyemizin ilgili birimleri iletilen sorunlarla ilgili kesin sonuçlar üretecek ve en hızlı şekilde harekete geçecek. Menteşe Belediyesi olarak kulağımız her daim halkta olacak. Üçüncü Hedefimiz, refah düzeyi yüksek, medeni bir şehir. Kendi kültürüyle kendi renkleriyle dünya sahnesinde yerini alan bir şehir olmak. Bu hedef için öncelikle katılımcı ve sosyal bir belediye olacağız. Şehrimizle ilgili alınacak kararlan halk ile birlikte, ortak akılla alacağız. Hepimizi ilgilendiren ve her birimizin günlük hayatlarını etkileyecek olan kararların süreçlerine STK’lar ve vatandaşlarımızı dahil edeceğiz. Soracağız, danışacağız, dinleyeceğiz, anlayacağız, anlatacağız. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışını bitireceğiz.

“MEYDANLARIMIZI İHTİYAÇLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA DÜZENLEYECEĞİZ”

Üniversite Yerleşkesi – Kötekli ve şehir merkezi arasında doğru akışı ve dengeyi kuracağız. Şehrin iki bölgesi ahenkli bir bütün oluşturacak ve bizler ve çocuklarımız Üniversiteli bir Şehirde yaşamanın keyfini süreceğiz. Üniversiteli genç arkadaşlarımız da Muğla’da yaşamanın keyfini sürecek Zengin ve hala canlı olan Arasta’mızı daha da canlandıracağız. Eski Muğla yerleşkesi, Saburhane, Tabakhane bölgesini ve Karabağlar Yaylasını ve köylerimizi kapsayan turistik güzergâhlar belirleyip bu alanlarda lokal projeleri hayata geçireceğiz. Kent meydanı ve Kurşunlu Cami yanında bulunan meydanı ihtiyaçlarımız doğrultusunda düzenleyeceğiz, proje yarışmaları yapılarak ve sonuçlar halkımızın beğenisine ve tercihine sunularak keyifli ve rahat vakit geçirilebilecek şekilde düzenlenecek. İklim değişikliği ve tüm afetlere karşı hazırlıklı ve dirençli bir kent olacağız.

“ÇEVREYE VE DOĞAYA ZARAR VERECEK HİÇBİR PROJEYE ONAY VERMEYECEĞİZ”

Afet öncesi, afet anı ve sonrası için hazırlıklarımızı bugünden tamamlayacağız. Çevreye ve doğaya zarar verecek hiçbir projeye onay vermeyeceğiz. Bu hedeflerin hepsini hep birlikte bir bir hayata geçireceğiz. Bunları hayata geçirirken de ulusal ve uluslararası hibe ve fonları kullanarak belediye bütçesindeki yükü hafifleteceğiz. Menteşe’mizin her sokağını, her mahallesini her köyünü dinamik ve üretken bir çalışma anlayışıyla güzelleştireceğiz, geliştireceğiz. Ben, bugün, hepimizin yaşamayı hak ettiği bir Menteşe’ye hayat vermek için sizlerin inancı ve desteğiyle Menteşemize, evimize kadın eli değsin diyorum. Bu yüzden Menteşe’mize Belediye Başkanı olarak hizmet etmeye talip olduğumu açıklıyorum. Hepinize şimdiden varlığınız ve destekleriniz için teşekkür ediyorum.”

Paylaş