mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Marmaris’te inşaat yasağına rağmen gece inşaat çalışması yapıldığı iddiası

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 15 Mayıs’ta başlayan inşaat yasaklarının ardından çevreciler ilçede devam eden bir devre mülk projesinin gece çalışmasını drone ile kayıt altına aldı. Daha önce defalarca suç duyurusunda bulunulan ve eylemler yapılan inşaatın iddiaya göre gece de çalışmaya devam etmesi çevreciler tarafından tepki çekmeye devam ediyor.

Marmaris’e bağlı İçmeler mahallesi, Kızılbük mevkiinde Sinpaş GYO şirketi tarafından yapımına devam edilen devre mülk ve otel inşaatı ile ilgili Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi üyeleri, Milli Park alanına da uzadığı iddia edilen bölgede drone uçurarak inşaat çalışmalarının devam ettiğini görüntüledi. 21 Mayıs saat 23.00 sularında çekildiği belirtilen görüntülerde iş makinalarının çalışmaları ve kalabalık işçilerin yaptıkları çalışmalar gece olmasına rağmen gözle görülebiliyor.

Marmaris Kent Konseyi üyeleri yaptıkları yazılı açıklamada, “Sinpaş, yasağa rağmen Marmaris’te çalıştırılıyor. Bildiğiniz gibi 16 Mayıs tarihinde inşaat alanına keşif için gitmiş ve yürürlüğe giren inşaat yasağına rağmen çalışmaların devam ettiğini tespit etmiştik. Bu durum üzerine 18 Mayıs tarihinde Marmaris yaşayanları olarak inşaat alanında bir protesto eylemi gerçekleştirmiş ve yetkilileri göreve davet etmiştik. Ancak Marmaris’i seven, kent haklarını dert edinen kişilerin tarafımıza ulaştırdığı görüntüler sonucu dün akşam Sinpaş’ın suçunu karanlığa gizlemeyi tercih ettiğini, yasa tanımaz cüretini sürdürerek inşaat çalışmasını durdurmadığını gördük. Muğla Valiliğinin, Marmaris Kaymakamlığının, Çevre Şehircilik Çevre Müdürlüğünün, Milli Parklar İlçe Müdürlüğünün, Liman Başkanlığının ve Marmaris Belediyesinin hiçbir şirketin Türkiye Cumhuriyetinin anayasasından, kurumlarının itibarından ve hukuk düzeninden daha üstün olamayacağını el birliği ile göstererek Marmaris’e sahip çıkmalarını talep ediyoruz” denildi.

Sinpaş yetkilileri ise inşaat yasağını bildiklerini, inşaatlarında sadece peyzaj, inşası bitmiş odalarda mobilya yerleştirme ve elektrik, makinaj çalışmaları yapıldığı yönünde açıklama yaptı.

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü geçtiğimiz hafta bir toplantıda 15 Mayıs itibarı ile inşaat yasaklarının başladığını ancak görüntü kirliliği olmaması adına iş makinaları, büyük ekipmanlar kullanılmadan, beton dökülmeden, peyzaj ve iç düzenleme dekorasyon çalışmalarına belirli bir süre daha izin verildiğini belirtmişti.

Paylaş