mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Kötekli’nin ‘İçkili Yerler Bölgesinden’ çıkarılması talebi reddedildi

Menteşe Belediyesi’nin ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Daha önce İmar ve İnceleme Komisyonlarında görüşülen Kötekli Mahallesi’nin “Umuma açık içkili yerlerden” çıkarılması talebi reddedilmişti. Komisyon kararı, meclis toplantısında oy çokluğu ile kabul edildi.

Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kötekli Mahallesi’nin “Umuma Açık İçkili Yerler” bölgesinden çıkarılması için Menteşe Kaymakamlığı’na dilekçe vermiş, Menteşe Kaymakamlığı da talebi, Belediye Encümeni’nce değerlendirilmesi için Menteşe Belediyesi’ne göndermişti. Komisyonda görüşülen karar, 2 kabul ve 2 çekimser oya karşı oy çokluğu ile reddedildi.

Bugün Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ocak ayı toplantısında komisyon kararı görüşüldü.

Konuya ilişkin görüşünü bildiren AK Partili Eray Çiçek, “Geçen yılda bu konu gündeme gelmişti. Yine o zamanda kaymakamlık aracılığıyla talep gelmişti. İçkili yerler bölgesinin belirlenmesindeki süreç, belediye meclisinin yetkisi değil, bir bölgeyi belirlemek. Kötekli’de öğrencilerin yoğun yaşadığı, kampüsle adı geçen içkili bölgenin neredeyse bitişik olması. Çok sayıda öğrencinin özel yurdu ve kamuya ait yurtlar olması ve son 3-5 yılda gündemde üzülerek gördüğümüz cinayetlerin orasıyla adlandırılmış olması ve biricik öğrencilerimizi üniversite kazandı umudu ile Muğla’ya getiren binlerce vatandaşımızın Kötekli’ye gelince gördükleri tablo onları derinden üzmektedir. Burada alacak olduğumuz karar, siyasi bir karar olmamalı. Vicdani bir karar vermemiz gerekiyor. Mülki idare amirinin belirlediği bölgelerde biz onların onayından sonra içkili bölge belirliyoruz. Burada mülki idare amiri de sakıncalarını saymış ve bize ikinci kez gönderiyor. Biz burada vicdani bir karar verip gençlerimizi siyasi argümanlarımıza malzeme etmek yerine burada yarından sonra gençlerin bize bakış açısı farklı olur diyerek oy kullanmasının doğru olacağını düşünmüyorum. Tüm meclis üyesi arkadaşlarıma buradaki içkili bölgenin öğrencilerimizden uzaklaştırılacağı bir alan belirleyelim. Ama üst katında yüzlerce öğrencimiz alt katında bar, kabul edebiliyorsanız sizin vicdanınıza bırakıyorum. Benim oğlum da burada öğrenci. Ben bile çocuğumu akşam oralara göndermek istemiyorum. Orada akşam saatlerinde sanki Marmaris’in barlar sokağına gidiliyor gibi bir cazibe alanı oluşmuş. Biz Kötekli de bu cazibe alanlarını kaldırmadığımız sürece Muğla ile de üniversite gençliğini birleştirme hayalimizde hayal olacaktır. Buradaki içkili bölgeyi lütfen kaldıralım” biye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise Çiçek’in sözlerine üzerine konuşma yaparak, “Biz buralara emniyetin izni olmadan ruhsat vermiyoruz. Açılan yerlerin tamamı emniyetin izni ile açıldı. Muğla güvenli bir kenttir. Sıkıntılar var mıdır vardır ama bunların hiçbiri öğrencilerden kaynaklı değildir. Buraya gelen öğrenciler buradan gitmek istemiyor. Geçmişte yaşanmış birkaç küçük olaydan dolayı da bu şekilde anlatmayı düşünmüyorum. Komisyon bir karar vermiş tercih tabi ki meclis üyelerinin” dedi.

Meclis üyesi Ferah Gümüş ise Başkan Gümüş’e, “Malum olaylar yaşandıktan sonra geçen birkaç yıl içerisinde çözüm masası oluşturulmuştu. Burada siz de vardınız bir çözüm oluşturuldu mu?” diye sordu.

Başkan Gümüş, Ferah Gümüş’ün sorusuna cevap vermedi ve oylamaya geçildi. Komisyon kararı, 3 çekimser oya karşı oy çokluğu ile kabul edildi. Yani Menteşe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, Kötekli Mahallesi’nin “Umuma Açık İçkili Yerler” bölgesinden çıkarılması talebi reddedilmiş oldu.

Paylaş