mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Köksal Halk Buluşması’na katıldı: “Maaş ödemesinde küçük sıkıntılar yaşandı, personel giderleri çok yüksek kalmış”

Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal, CHP Menteşe İlçe Başkanlığı’nın her hafta düzenlenen Halk Buluşması’na katıldı. Burada personel maaşları ile ilgili konuşan Köksal, “Gelir gelmez maaşların ödenmesinde küçük bir sıkıntı yaşandı. Diğer belediyelerimizde de var bu sıkıntılar. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntının belediyelere yansıması. Personel giderleri çok yüksek kalmış maalesef öyle bir sıkıntı yaşadık ama aştık bu ay için. Ama önümüzü görmemiz lazım” dedi.

CHP Menteşe İlçe Başkanlığı’nın her hafta Perşembe günü ilçe binasında düzenlediği Halk Buluşması’nın bu haftaki konuğu Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal oldu. Köksal, burada Ankara’daki Anıtkabir ziyaretinden bahsederek, bu hafta sonu Yerel Yönetimler Çalıştayı’na katılacaklarını belirtti.

Köksal, “Ben büyük bir heyecan içerisindeyim. İlçe başkanımız ile de iletişim halindeyiz sürekli. Bu değişim süreci önce genel merkezimiz ile başladı, genel başkanımız değişti. Sonra yerel yönetimler değişti. Artık belediyelerimizin vizyonunu, çalışma planını, artık dünyayı yakalayacak işler yapmamız lazım” dedi.

“PERSONEL GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK KALMIŞ”

Personel maaşlarına değinen Köksal, “Bütçemiz kısıtlı bunun farkındayım. Gelir gelmez maaşların ödenmesinde küçük bir sıkıntı yaşandı. Diğer belediyelerimizde de var bu sıkıntılar. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntının belediyelere yansıması. Personel giderleri çok yüksek kalmış maalesef öyle bir sıkıntı yaşadık ama aştık bu ay için. Ama önümüzü görmemiz lazım. Merkezi idareden gelen pay, maalesef belirsiz. Ülkede ne kadar çok vergi ödenirse, o verginin yüzde 6’sı yerel yönetimler arasında dağıtılıyor. Bu son ay mesela vergiler düşükmüş. Düşük vergi geliri olduğu için tüm belediyelere aslında bir önceki aydan düşük bir pay gelmiş. Süreç sürprizlere gebe. Mevcut gelirlerimizi artırıp, belediye içi biraz tasarrufa gidebilir miyiz diye baktık. Mesela emlak vergisi borcu olanları önce hatırlatalım, çünkü unutulmuş hiç değilse önden talep edelim. Bir iki gün iyi bir tahsilat oldu, maaş ödemesi konusunda o elimizi birazcık rahatlattı. Proje birimi kurmayı düşünüyoruz. O proje birimi üreteceğimiz projelerde bize kaynakta bulmamıza yardımcı olacak” dedi.

“MEYDANLAR DÜZENLENECEK”

İlçedeki meydanlar ile ilgili yeni düzenlemeler yapılacağını belirten Köksal, “Meydan düzenlemelerinde, Kurşunlu camii bölgesinde özellikle hemen bir harekete geçmeyi düşünüyoruz. Biraz daha kullanışlı bir hale getirelim. Pazartesi günü yerinde inceleme yaptık. Makamda oturunca inanın o tebrikler çok güzel ama sonu da yok bir an önce çalışmaya başlamamız lazım. Kent Meydanı’na gittik. Mesela zabıta müdürümüz diyor ki şu şikayetler geliyor, şunu yapabiliriz diyor. Şimdi de halka sorup orada nasıl bir kullanım talep ediyoruz, orada bir toplantı yapıp ondan sonra odalarımız ile de görüşüp orayı daha kullanılır bir hale getireceğiz” diye konuştu.

KADIN SIĞINMA EVİ AÇILACAK

Kadın sığınma evi konusunda harekete geçtiklerini belirten Köksal, “kadın sığınma evi konusunda hemen Aile Sosyal Politikalar İl Müdürümüz ile görüştük. Bunu hemen harekete geçirmeyi istiyoruz. Yer ile ilgili aklımda birkaç yer vardı. Kendisine ilettim. Önümüzdeki hafta içi hemen harekete geçelim diye sözleştik. Gelir gelmez hiç hız kesmeden işimize bakacağız. Sizlerin desteği ile nasıl seçim sürecinde birlikteydik bundan sonra da sizlerin fikirleri bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Paylaş