mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Kent Market tepkisi sürüyor: 758 imza Büyükşehir’e teslim edildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Menteşe Kent Parkı’na Kent Market yapılması planı, bölge sakinlerince tepkilere neden oldu. Menteşe Kent Konseyi, plana karşı toplanan 758 imzanın yer aldığı dilekçeyi, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesi Karamehmet Mahallesi’ndeki çocuk parkı ve toplanma alanı olan yerde Kent Market yapmak için inşaat başlattı. Projeye yerine karşı çıkan bölge sakinleri, geçtiğimiz günlerde Kent Konseyi’nin çağrısıyla bir araya gelerek belediyeyi protesto etmişti. Bölge sakinleri daha sonra imza kampanyası başlatmışlardı.

Menteşe Kent Konseyi beraberinde mahalle sakinleri ile birlikte Muğla Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek, imza kampanyasında toplanan 758 imzanın yer aldığı dilekçeyi belediyeye teslim etti.

Menteşe Kent Konseyi Başkanı Nuran Aldan, belediye binası önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İnşaat faaliyetinin sürdüğü Kent Park, nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Menteşe Evleri bölgesinde bulunan başta çocuklar olmak üzere bölgede yaşayanlar bakımından vazgeçilmez bir dinlenme, oyun ve sosyalleşme alanı niteliğindedir. Yerleşim alanının tek yeşil alanı olan Kent Park aynı zamanda Menteşe Belediyesi tarafından belirlenen deprem toplanma alanı olma özelliğine de sahiptir. Bu özellikleri sebebi ile bölgede yaşayanlar açısından vazgeçilmez nitelikte olan Kent Park alanının bütünlüğünün korunması elzemdir. Kent Park alanı içinde sürdürülen inşai faaliyetin ivedilikle durdurulmasını ve iptal edilmesini, imar planlarında yapılan değişikliklerin geri alınarak park alanının tamamının bütünlüğü korunmak üzere yeşil alan statüsüne alınması için gerekli değişikliklerin yapılmasını istiyoruz.

“KENT KONSEYLERİNİN HİÇBİR KARAR SÜRECİNE KATILAMADIĞI BİR ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ”

Mahalle sakinlerinin isteği doğrultusunda Kent Market inşaatının durdurulması ve park bütünlüğünün korunması talepli olarak düzenlenen imza kampanyasında toplanan toplam 75 sayfada 758 adet imza içerir dilekçemizi sunmak için buradayız. Halkın, demokratik kitle örgütlerinin, kent konseylerinin hiçbir karar sürecine katılamadığı, demokratik katılımcılık ilkelerini yerine getirmeyen bir anlayışı kabul etmiyoruz. Kent hakkımızı kullanarak yasa ve yönetmeliklerin bize yüklediği ‘kentin hakkını ve hemşerilerimizin hukukunu’ koruma sorumluluğumuz gereğince tüm hemşerilerimizle birlikte, dayanışmayla kent için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Paylaş