mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

İYİ Partili Ergun, Bakan Yerlikaya’ya polislere verilen lüks araçları sordu

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, suç örgütlerine yönelik operasyonlarda ele geçirilen ve Emniyet’e devredilen lüks araçları Meclis gündemine taşıdı. Ergun, Bakan Ali Yerlikaya’ya “Şüpheliler araçlarını geri almaya hak kazandıkları takdirde, söz konusu lüks araçların uğradığı hasar ve zararlar nasıl karşılanacaktır?” diye sordu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, suç örgütlerine yönelik operasyonlarda ele geçirilen ve ardından Emniyet’e devredilen lüks araçları Meclis gündemine taşıdı.

Ergun, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi sundu. Ergun, Bakan Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

“Söz konusu suç örgütlerine mensup olma iddiasıyla yargılanan şahısların yargılama süreçlerinin henüz sonuçlanmadığı iddia edilmektedir. Dolayısıyla, yargılama sonucunda sanıkların mal varlıklarının iade edilmesi ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir durumda, şüpheliler araçlarını geri almaya hak kazandıkları takdirde, söz konusu lüks araçların uğradığı hasar ve zararlar nasıl karşılanacaktır?

Bakanlığınızın hizmetine verilen bu araçların piyasa değerleri ve ülkemizin içinde bulunduğu mali şartlar göz önüne alındığında, bu araçların satılması yerine trafik polislerinin hizmetine sunulmasının amacı nedir?

Bu tasarruf gerçekleştirilmeden önce Bakanlığınız tarafından söz konusu araçların yüksek yakıt tüketimi, sigorta, kasko, tamir ve bakım maliyetleri dikkate alınmış ve getireceği ilave yük hesaplanmış mıdır? Eğer böyle bir çalışma yapıldıysa, bu araçların yıllık masrafının toplam tutarının ne kadar olacağı öngörülmektedir?”

Paylaş