mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

İkizköy Savunucusu Muhtar Nejla Işık’a, Çevreye Katkı Ödülü

Mimarlar Odası 2024 yılı Oktay Ekinci Basın Ödülleri ve Çevreye Katkı Özel Ödülleri sahiplerini buldu. Bu kapsamda İkizköy Mahalle Muhtarı Nejla Işık da, Akbelen Ormanı’na yapılmak istenilen termik santrale karşı özverili davranışları için “Mimarlar Odası 2024 Çevreye Katkı Ödülü”ne” layık görüldü.

Ödüller, Mimarlar Odası 49. Olağan Genel Kurulu kapsamında 19 Nisan tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek ödül töreninde sahiplerine takdim edileceğini duyuran TMMOB, bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son yirmi yıl içinde ülkemizin tamamında, kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar tüm yapılı ve doğal çevre rant alanları olarak belirlenmiş ve bu alanlarda kamusal yararı gözeten hukuksal denetimler devre dışı bırakılarak, yapılaşmanın önü açılmıştır. Türkiye’de kimlikli, uygar ve esenlikli bir gelecek için, ülkemize özgü birikimin bir araya gelmesi; sivil demokratik kuruluşlar ve mimarlık, bilim, kültür ve sanat insanları ile birlikte değerlendirme ortamının sağlanması ve bu bağlamda daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda toplumun doğru bilgilendirilmesinde basın çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir. Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.”

Hamle Gazetesi
18 Nis 2024 – 14:26- Güncel
İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a, Çevreye Katkı Ödülü
Mimarlar Odası 2024 yılı Oktay Ekinci Basın Ödülleri ve Çevreye Katkı Özel Ödülleri sahiplerini buldu. Bu kapsamda düzenlenecek ödül töreninde, “Akbelen Ormanı’na yapılmak istenilen termik santrale karşı özverili davranışları için İkizköy Mahalle Muhtarı Nejla Işık, “Mimarlar Odası 2024 Çevreye Katkı Ödülü”ne” layık görüldü.

Mukaddes Yelin
Mukaddes Yelin
Tüm Haberleri
İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a, Çevreye Katkı Ödülümask
İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a, Çevreye Katkı Ödülü
Haber albümü için resme tıklayın

İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a, Çevreye Katkı Ödülü
Ödüller, Mimarlar Odası 49. Olağan Genel Kurulu kapsamında 19 Nisan tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek ödül töreninde sahiplerine takdim edileceğini duyuran TMMOB, bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son yirmi yıl içinde ülkemizin tamamında, kentsel ve kırsal alanlar, tabiat varlıkları, koruma alanları, ormanlar, kıyılar, milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar tüm yapılı ve doğal çevre rant alanları olarak belirlenmiş ve bu alanlarda kamusal yararı gözeten hukuksal denetimler devre dışı bırakılarak, yapılaşmanın önü açılmıştır. Türkiye’de kimlikli, uygar ve esenlikli bir gelecek için, ülkemize özgü birikimin bir araya gelmesi; sivil demokratik kuruluşlar ve mimarlık, bilim, kültür ve sanat insanları ile birlikte değerlendirme ortamının sağlanması ve bu bağlamda daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda toplumun doğru bilgilendirilmesinde basın çok önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı ve nitelikli kentlerin, doğanın, çevrenin ve var olan tarihsel değerlerin korunması mücadelesinin büyük önem taşıdığı bu dönemde, basın alanından toplum, kent, kültür ve çevre sorunlarına duyarlılık gösteren, bu alanlarda toplumsal duyarlılığın artırılmasına aracılık eden gazetecilere 2012 yılından bu yana Mimarlar Odası Basın Ödülü verilmektedir. Ödül; yaşamını ülkemizin doğal ve kültür değerlerinin korunmasına adamış; mimarlık ve kent yayıncılığı anlamında çalışmalarıyla basında farkındalığın artmasına önemli katkılarda bulunan gazeteci, yazar ve mimar Oktay Ekinci’nin anısını yaşatmak ve bu alanda katkı sunanları onurlandırmak adına “Mimarlar Odası Oktay Ekinci Basın Ödülü” adıyla verilmektedir.

2 GAZETECİYE BASIN ÖDÜLÜ

Geçtiğimiz dönemlerde Basın Ödülü kent, mimarlık ve çevre alanlarındaki çalışmalarından dolayı Özlem Güvemli, Melih Aşık, Elif İnce, Güven İslamoğlu, Gila Benmayor, Rıfat Doğan, Aysel Alp, Uğur Şahin, Nurcan Bilge Gökdemir, Zafer Arapkirli ve Merdan Yanardağ’a verildiği kaydedilerek, “Bugün ülke genelinde yaşanan sosyal, kültürel, kentsel ve ekonomik sorunlara çok yönlü değerlendirme ve araştırmalarıyla ışık tutmaları, toplum yararı önceliği ilkesinin yaygınlaştırılmasına ve kamuoyunun aydınlatılmasına katkıları ile yapılı çevrenin sağlıklı gelişimi, doğa ve kültür varlıklarının korunması süreçlerini bilimin ışığında ve temel hak ve özgürlükler bağlamında değerlendiren yaklaşımları nedeniyle; Değerli gazeteciler, Yaman Kaya ve Şeyda Öztürk Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2024 Oktay Ekinci Basın Ödülü”ne layık görülmüştür. Öte yandan Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu; yaşanabilir çevre hakkını engelleyen, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran merkezi-yerel yönetim politikalarına karşı; kentlerimizde ve kırsal alanda yapılı ve doğal çevrede yaşanan tahribatı engellemek amacıyla kent ve çevre mücadelelerine katkı verenleri onurlandırmak amacıyla 2016 yılından bu yana “Mimarlar Odası Çevreye Katkı Özel Ödülü” vermektedir” ifadelerine yer verildi.

ÇEVREYE KATKI ÖDÜLÜ İLK KEZ 2016’DA VERİLDİ

Ödül ilk kez 2016, yılında Artvin Cerattepe’de maden ocağına ilişkin yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Sayın Nur Neşe Karahan’a; 2018 yılında, Antalya’nın Finike İlçesi’nde taş ve mermer ocaklarına karşı yürütülen çevre mücadelesi nedeniyle, 2017 yılında öldürülen Sayın Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’ya; 2020 yılında, doğal, kültürel ve mimari mirasın korunması için yürütülen çevre mücadelesindeki çok yönlü çalışmaları, üstün gayretleri ve özverileri nedeniyle Prof. Dr. Doğan Kantarcı’ya; İstanbul’un silüetini oluşturan önemli simgelerinden biri olan Haydarpaşa Garı ve çevresinin korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı Haydarpaşa Dayanışması adına Hasan Bektaş’a; 2022 yılında ise; ormanlarda ve tarım alanlarındaki maden arama ve termik santral faaliyetleri ile ilgili toplumu aydınlatan ve katılımcı çalışmaları nedeniyle Av. İsmail Hakkı Atal’a; Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ve diğer maden sahaları ve bu sahalardaki arkeolojik sit sahaları ve kültürel değerlerin korunması mücadelesi nedeniyle Kazım Erol’a ve çevre ve kent muhabirliği konusundaki başarılı çalışmaları nedeniyle Hazal Ocak’a verilmiştir.

AKBELEN DİRENİŞÇİSİ NEJLA IŞIK’A, ‘ÇEVREYE KATKI ÖDÜLÜ’

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi’nde yer alan Akbelen Ormanı’nda yapılmak istenen termik santrallerin ve kömür madeni girişimlerine karşı aktif, özverili çabaları, yereli değerlendiren, toplumu aydınlatan katılımcı çalışmaları nedeniyle; İkizköy Çevre Komitesi Akbelen Direnişi adına İkizköy Muhtarı Nejla Işık, Samandağ & Antakya ve İskenderun İlçeleri Kültür, Yardımlaşma, Dayanışma ve Çevre Gönüllüleri Derneği (ASİ-DER) adına Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Usluoğlu, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu tarafından “Mimarlar Odası 2024 Çevreye Katkı Ödülü”ne layık görüldü. Aynı zamanda Nejla Işık’a bu ödül, Samandağ-Antakya-İskenderun bölgesindeki tarihi-kültürel değerleri koruma, özgürlük ve eşitlik ilkesiyle sosyal dayanışma mücadelesinde rol alması ve 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde zarar gören Hatay’ın yeniden ayağa kaldırılması, kültürel kimliğinin ve kent dokusunun geleceğe taşınması konusundaki özverili çalışmaları nedeniyle de verildi.”

İkizköy Savunucusu Muhtar Nejla Işık'a, Çevreye Katkı Ödülü

Paylaş