mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Göcek’te koylar yapılaşmaya açıldı, halk tepkili

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek Mahallesi’nde yurttaşlar, İnceburun, Osmanağa ve Günlüklü koylarının kiralanarak yapılaşmaya açılmasını protesto etti.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Göcek Halk Meclisi, koylardaki kiralama işlemi ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden bilgi talep etmişti. Gelen yazı ile Göcek Mahallesi’ndeki İnceburun, Osmanağa ve Günlüklü koylarının kiraladığı ortaya çıktı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden gelen cevapta, “İnceburun, Osmanağa ve Günlüklü koylarının Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile MUÇEV Tur. Tic. A.Ş. arasında imzalanan 7 Mayıs 2019 tarihli kira sözleşmesi kapsamında Günübirlik Alan İşletmeciliği olarak kiralandı. Ayten Koyu ise Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile MUÇEV Tur. Tic. A.Ş. arasında imzalanan 15 Nisan 2021 tarihli Ön İzin Sözleşmesi kapsamında bağlama amaçlı iskele yapımı izin verildiği tespit edilmiştir” denildi.

Koyların kiralanarak yapılaşmaya açıklamasına tepki gösteren Göcek Halk Meclisi ve STK temsilcilerince Osmanağa Günlüklü Koyu’nda piknik ve basın açıklaması düzenlendi. Bazı vatandaşlar “Kıyılar halkındır” dövizler taşıdı.

Çevreciler adına açıklamayı okuyan Yeşim Ukan, Fethiye-Dalaman koylarındaki yapılaşma girişimlerinin son yıllarda artarak devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“MUÇEV’E VERİLEN KOYLARI FARKLI ŞİRKETLERE KİRALANMIŞ”

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Muğla Çevre Vakfı Turizm Ticaret Anonim Şirketi’ne (MUÇEV) verilen koylar, MUÇEV tarafından da farklı şirketlere kiralanmış ve kiralanan bu koylarda hayata geçirilmek istenen talan projeleri teker teker karşımıza çıkmaya başlamıştır. MUÇEV tarafından yapılan kiralamalar sonucu bu koyları/kıyıları kiralayan şirketlerden, Osmanağa Koyu’nu kiralayan Hasay Emlak İnşaat Turizm Ltd. şirketine yakın geçmişte, tesis yapımına başlamak üzere Fethiye Belediyesi’nden Yapı Ruhsatı verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde, İnceburun’da planlanan proje için de yapı ruhsatı verilmiştir. Doğamızı ve yaşam alanlarımızı korumak için bitmeyen bir mücadele içinde olan bizler, doğal varlıklarımızı işgal ve talan etme üzerine kurulu projelere izin verilmesini üzülerek ve endişeyle takip ediyoruz.

“KOYLARIMIZ RANT UĞRUNA BİRER BİRER FEDA EDİLMEKTEDİR”

1. ve 3. seviye Doğal Sit Alanı olarak belirlenen bu koylarda yapılaşmanın önünün açılması çok büyük riskler barındırmaktadır. Bakanlık tarafından başlatılan ve halen devam eden, Göcek Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgesi çalışmaları tamamlanmadan ve bölgeye ait ÖÇK raporu oluşturulmadan yapılacak kiralamalar ve inşaat faaliyetleri geri dönülmez tahribatlara yol açacaktır. Koylarımız rant uğruna birer birer feda edilmektedir. Bugün Osmanağa Koyu’nda yapılmak istenen tesis için verilen yapı ruhsatı yarın diğer koylardaki kiralamalar için de bir emsal oluşturacaktır. Bütün bu risklerin önüne geçmek ve Fethiye-Dalaman koylarında ortak bir çözüme ulaşmak amacıyla, bölgedeki tüm paydaşlar ile Bakanlık yetkililerinin en kısa zamanda bir araya gelmesi en doğru davranış olacaktır.”

Göcek'te koylar yapılaşmaya açıldı, halk tepkili

Paylaş