mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Fethiye’deki “Yat ve Tekne Bağlama İskelesi” projesi için ÇED süreci başlatıldı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapılması planlanan “Yat ve Tekne Bağlama İskelesi” projesi için ÇED süreci başlatıldı.

Maredian Marine Denizcilik Yatırımları Turizm İnşaat Sanayi İthalat İhracat ve Ticaret Anonim Şirketi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Karagözler Mahallesi’nde Aksazlar Koyu’nda yapmayı planladığı ‘Yat ve Tekne Bağlama İskelesi’ projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasını 1 Aralık’ta Muğla Valiliği’ne sundu. 11 Aralık’ta ise ÇED süreci başlatıldı.

Söz konusu proje alanı, deniz, özel çevre koruma bölgesi ve önemli doğa alanı olarak geçiyor.

Ne olmuştu?

‘Yat ve Tekne Bağlama İskelesi’ ait imar planları değişikliği 16 Mayıs 2023 tarihinde askıya çıkarıldı. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yaptığı duyuruda 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın bu tarihten itibaren bir ay boyunca askıda kalacağı belirtilmişti.

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği (FETDER) ise konuya ilişkin 23 Mayıs tarihinde yayınladığı açıklamada projenin Fethiye Körfezi’nin ölümü anlamına geldiğini ve bir an önce körfezin temizlenmesi için harekete geçilmesini talep etmişti. FETDER ayrıca projenin ekoloji biliminin gereklerine, çevre mevzuatına ve hukuka aykırı olduğunu belirtilerek, iptal edilmesi istemiş 242 yurttaşın da imzaladığı itiraz dilekçesini 15 Haziran’da Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Fethiye Çevre Şube Müdürlüğü’ne teslim etmişti.

Fethiye’deki “Yat ve Tekne Bağlama İskelesi” projesi için ÇED süreci başlatıldı

Paylaş