mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

CHP Muğla’da AK Parti’den 4, MHP’den 1 belediyesini geri aldı

31 Mart yerel seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, CHP’nin oyunu yükselttiği ve ilçe belediye sayısını artırdığı illerden biri de Muğla oldu. CHP Muğla’da 6 olan ilçe belediye sayısını 11’e çıkardı.

Muğla’da büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde CHP oy oranını yükseltti. CHP’nin ittifakla girdiği 2019 yerel seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yüzde 36,01 ile seçilmişti. CHP’nin bu kez tek başına girdiği seçimlerde yeni başkan Ahmet Aras, yüzde 55,34 oy oranı ile seçildi.

CHP, 2019 yerel seçimlerinde Muğla’da 13 ilçe belediyesinden Menteşe, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Milas ve Datça olmak üzere altısını kazanabilmişti. CHP, dün yapılan yerel seçimlerde bu üç ilçeye ek olarak 5 ilçe belediye başkanlığı daha kazandı. CHP, 1’ini MHP’den 4’ünü ise AK Parti’den aldı. CHP, Yatağan, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz ve Ula’da belediye başkanlıklarını kazandı.

ORTACA MHP’DEN CHP’YE GEÇTİ

2019’da yüzde 37 oy oranı ile Alim Uzundemir Başkanlığında MHP’ye geçen Ortaca, 2024 yerel seçimlerinde yüzde 46,98 oy ile CHP’ye geçti. Ortaca’nın yeni başkanı Evren Tezcan oldu.

4 İLÇE BELEDİYESİ AK PARTİ’DEN CHP’YE GEÇTİ

2019 Yerel seçimlerinde AK Parti’nin kazandığı Dalaman, Köyceğiz, Ula ve Yatağan’da CHP’ye geçti. Ula’da Mehmet Caner yüzde 57,62, Köyceğiz’de Ali Erdoğan yüzde 60,1, Dalaman’da Sezer Durmuş yüzde 57,49 ve Yatağan’da Mesut Günay yüzde 51,77 oy oranı ile başkan seçildi.

Paylaş