mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Cennet Koy’a bir otel daha: Cengiz Holding’ten sonra sıra Hattat’ta

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Cennet Koyu’nda Cengiz İnşaat’ın otel projesine tepkiler sürerken bu kez de Hattat Bodrum Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından aynı bölgede yapılması planlanan, Turizm Konaklama Tesisi projesi için ÇED süreci başlatıldı. CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Av. Remzi Kazmaz, “Bu projeler Ankara’dan adrese teslim projeler. Yerel yönetimlerin eli kolu bağlanarak merkezden yapılan projeler ile Bodrum’un antik kent özelliği tamamen kaybolup, tamamen kentleşme sürecinde, hızlı bir şekilde antik özellik kaybolacak. Ama asıl önemli olan halkın katılım süreci burada işlemiyor” dedi.

Bodrum’un Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’nda bulunan Gökburun Yarımadası’nda Cengiz Holding’in tepki çeken turistik tesisi için geçtiğimiz gün “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Ardından yine Cennet Koyu’nda Hattat Holding’in de “Turizm Konaklama Tesisi” projesi için ÇED süreci başlatıldı.

PROJE, ARKEOLOJİK VE DOĞAL SİT ALANINDA

Hattat Holding’in “Turizm Konaklama Tesisi” projesi ÇED dosyasında yer alan bilgilerine göre; Göl Mahallesi, Gökburun Mevkii, 107 ada, 45 ve 46 parseller olup toplam 56.549,73 metrekare. İlgili parsel 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinde kalıyor. Söz konusu proje alanı parseli, imar planlarına göre turizm tesis alanı. Proje alanı 3. Derece Arkeolojik Sit ve 2. Derece Doğal Sit alanında kalıyor. Orman Kanunu uyarınca orman alanı sayılan yerler, proje alanı yakın çevresinde bulunuyor. Proje bedeli ise 720 milyon 621 bin 904 TL olarak belirlendi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Remzi Kazmaz, Cennet Koyu’nda bu tür projelere onay verilmesinin kentin antik yapısının bozulmasına neden olduğunu söyledi.

“ANKARA’DAN ADRESE TESLİM PROJELER”

Kazmaz, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Cennet Koy'a bir otel daha: Cengiz Holding'ten sonra sıra Hattat’ta“Cengiz’den sonra Hattat’ta bu projelere eklendi. Bu projeler Ankara’dan adrese teslim projeler. Yerel yönetimlerin eli kolu bağlanarak merkezden yapılan projeler ile Bodrum’un antik kent özelliği tamamen kaybolup, tamamen kentleşme sürecinde, hızlı bir şekilde antik özellik kaybolacak. Ama asıl önemli olan halkın katılım süreci burada işlemiyor. Antik bir kentte ÇED gerekli değildir kararlarının verilmesi için Bakanlık düzeyinde yapılması gerekirken valilik düzeyinde ÇED gerekli değildir kararı veriliyor. Dünyaca ünlü bir koy ve antik kentte arkeolojik sit alanları ile beraber ÇED gerekli değildir kararının verilmesi baştan sona yasa dışıdır. En azından buraya bir arkeoloğun gelmesi, bilirkişilerin inceleme yapması gerekirken incelemeye tabi tutulmaksızın verilen bu raporlar ile beraber bu tarihi kentin bu tür dev projelere teslim edilmesi hukuka da vicdana da aykırıdır.

“RANTA DAYALI PROJELERE DE DAVA AÇACAĞIZ”

Bodrumu korumak için yıllarca mücadele veren çevrecileri yerel yönetimleri hiçe sayarak böyle bir yağma politikayı merkezi yönetimin desteklemesi eleştirilecek bir durum. Biz yıllardır eleştiriyoruz, dava açıyoruz. Kazanılan davalarda bile uygulama noktasında Akbelen örneğinde olduğu gibi yerine getirilmiyor. Keyfi, ranta dayalı politikalar ile beraber bugüne kadar ÇED gerekli değildir raporu verilmesi, verilenler hakkında biz geçmişte nasıl dava açtıysak yine sorumsuz şekilde sorunlu projelere karşı yasal tatbikatın başlatılacağını umuyorum. Cengiz İnşaat ile ilgili davamız devam ediyor. Diğer ranta dayalı projelere de dava açacağız.”

Paylaş