mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Bodrum’da Limak’ın projesine tepki: “Akbelen’de ağaçlarımızı kesen bu şirkete inanmıyoruz”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Limak İnşaat tarafından yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesine “ÇED gerekli değildir” kararı verilmesine bölge halkı tepki gösterdi. Avukat Remzi Kazmaz, “Akbelen’de ağaçlarımızı kesen bu şirkete inanmıyoruz. Bu projeyi kabul etmiyoruz, bu projeyi reddediyoruz” dedi.

Muğla’nın Bodrum İlçesi Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu Mevkiinde 36 bin 220,89 metrekarelik alanda 214 oda kapasitesinde Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi için 8 Aralık 2023’te ÇED süreci başlatıldı.

ÇED GEREKLİ DEĞİL KARARI VERİLDİ

Bodrum Belediyesi’nce 17 Mayıs’ta yapılan duyuruda, Muğla Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nce Turizm Konaklama Tesisi Projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verildiği öğrenildi.

Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği, projeye verilen “ÇED gerekli değildir” kararını protesto etti.

Kızılağaç Muhtarı: “Türkiye’nin topraklarını çeteleri beslemek için kullananlara karşıyız”

Projeye tepki gösteren Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Karaca, şunları söyledi:

“Otelcilik ve Turizm Türkiye’nin gelir kollarından biridir. Buna karşı olmak gibi bir hadsizlik içinde olmadığımızı öncelikle bilmenizi isteriz. Ama önce yöre halkının sonra tüm Türkiye’nin gelirlerini, topraklarını bir kısım çeteleri beslemek için kullananlara karşıyız. Sizin için yapıyoruz deyip onları besleyenler, yöredeki arazi fiyatlarını yükselterek şirin görünenler yaşam kalitemizi düşürmektedir. Gerenkuyu da var olan belediyeye ait, halkın hizmetine sunulan tesis ve plaj da yapılacak inşaatlar arasında kaybolacak, kullanılamaz hale gelecektir. ’Ben yaptım, oldu’ diyenler için bu ve bunun projelerinden vazgeçmek bu kadar zor mu ki vatandaşa kulaklarını tıkıyorlar. Bizlerin gelirleri ile kimseyi beslemeyin. Ormanlar hepimizindir.”

Yalı Çiftlik Muhtarı: “Hangi yangından mal kaçırılıyor?

Daha sonra söz alan Yalı Çiftlik Muhtarı Hasa Kocaman, Dernek ve Kızılağaç Muhtarı ile birlikte hareket edeceklerini söyleyerek düşüncelerini açıkladı. Muhtar Kocaman, “ÇED raporu hazırlanması gereken bir proje ve projeler varken nedir bu acele? Hangi yangından mal kaçırılıyor? Bodrum yarımadası neden orman yangınlarına maruz kalıyor, oteller –tatil köyleri açılıyor? ÇED raporu bile gerek yok denilerek acilen tabakta sunulan kupon araziler hepimizi düşündürmüyor mu? Yöre halkına bunlar ne kazandıracak? Bodrum ‘a Türkiye’ ye ne kazandıracak? İkna edici bilgi ve paylaşım nerede? Süslü cümleler değil, gerçekçi, doğasever, insan sever, kamu vicdanına, hukuk ve adalete uygun açıklamalar beklemek hakkımızdır. İnsana saygılı, dünyadaki tüm bitkilere saygılı, tüm canlılara saygılı bir ÇED raporu bekliyoruz. Bunun mücadelesini vermek için yola çıkan yöre halkının ve Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin arkasında değil, yanında olacağız” diye konuştu.

Remzi Kazmaz: “Bodrum yalnız değildir”

Daha sonra CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi Avukat Remzi Kazmaz açıklamalarda bulundu. Avukat Kazmaz, şöyle konuştu:

“Kızılağaç-Yalı Çiftlik en bakir koylarına sahiptir. Dün burada RES’ler kuruldu. Biz halkla birleştik ve RES’lere karşı dava açtık, kazandık. Hem de 3 kez kazandık. Ayrıca zeytinlik ve ormanlık alanda kurulmaya çalışılan maden ocaklarına karşı dava açtık. Kazandık. Şimdi de Yalıçiftlik ve Kızılağaç halkı olarak birleştik. Limak inşaata iktidar eliyle tahsis edilen ve ‘’Çed raporu gerekli değildir’’ raporunun iptali için ,dava açmak üzere hazırlıklarımızı yapmaya çalışıyoruz . Bodrum yalnız değildir. Adrese teslim şeklinde Ankara’dan gelen projeleri teslim ettirmeyeceğiz. İmar planlarında ‘’Günü Birlik Turizm ‘’olarak görülen bu yerlere nasıl olurda 240 odalı lüks oteller ve müştemilatlar, restoranlar, havuzlar kurulur? İmar planlarını değiştirmeyeceğini söyleyen şirket, Günübirlik Turizm imar planlı yerlerden bahsederken samimi değildir. Biliyoruz ve tanıyoruz bu şirketi. Akbelen ağaçlarımızı kesen bu şirkete inanmıyoruz. Bu projeyi kabul etmiyoruz, bu projeyi reddediyoruz.”

Paylaş

İLGİLİ HABERLER