mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Başkan Aras çimento fabrikasını gezdi, Deştinlilere mücadele sözü verdi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras beraberinde Menteşe Belediye Başkan Gonca Köksal ve Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay ile birlikte Deştin köylülerini ziyaret etti. Deştinlilere, Çimento Fabrikası davasında destekçileri olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aras, “Sizin yanınızda gerektiğinde eylemsel, gerektiğinde hukuksal her türlü mücadeleyi yapmaya hazırız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras bugün, anneler günü dolayısıyla Yatağan İlçesine bağlı Deştin Mahallesi’nde bir annenin evini ziyaret etti. Aras daha sonra köy okulunda bölge halkı ile bir araya geldi. Aras’a ziyaretinde Menteşe Belediye Başkan Gonca Köksal ve Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay da eşlik etti.

Çimento Fabrikası’na karşı mücadele eden Deştin Çevre Platformu üyeleri Başkan Aras’tan, 1/5000 ölçekli planların iptali konusuna belediyenin ve platformun hukukçularının çözüm bulmasını, bölgede zeytinyağı fabrikası kurulması talebinde bulundu.

“KÖYÜMÜZ, TARLAMIZ, ORMANIMIZ TEHLİKE ALTINDA”

Sermaye tarafından Muğla’nın işgal edildiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Biz bugün bir şeylere ses çıkarmazsak gün gelecek artık hiç sesimiz çıkmayacak. İlimizin her köşesinde atalarımızın binlerce yıl önce kan dökerek sahip olduğu topraklarda biz bir işgal yaşıyoruz. Kim tarafından büyük sermaye tarafından. Tamamen para bürümüş, başka hiçbir şey görmeyen bu yapılar tarafından köyümüz tarlamız ormanımız tehlike altında. Muğla’nın neredeyse yüz de 80’inde maden arama ruhsatı var. Maden lazım olabilir ama Muğla’mız bizim en önemli turizm tarım kenti. Yani her şeyi her yerde yapamazsın. Burada yapılacak olan çimento fabrikasının etkileri sadece bir bina değil o aynı zamanda o çimento fabrikasının ihtiyacı olan ham maddeyi çıkaracak, belki şimdi 50 dönüm sonra belki 50 milyon dönüm. Tamamen o bölgedeki orman, zeytinlik, tarım alanı, mezarlık, cami, okul ne varsa yok edip sadece ve sadece orada ham maddeyi alacak, onu bitirinceye kadar, onu sömürünceye kadar orayı kullanacak sonra işim bitti deyip gidecek. Sermaye, bugün burada yarın Amerika’da olur. Yarın Çin’den bulur bunu, öbür gün Rusya’dan bulur. Ama burada hayatı yok olan insanların gidecek başka yeri yok. Biz bu bilinçle yaklaşmak zorundayız. Şu ana kadar yaptığınız mücadele için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra bilin ki bizlerde burada sizin yanınızda gerektiğinde eylemsel gerektiğinde hukuksal her türlü mücadeleyi yapmaya hazırız” dedi.

“BU GÜNE KADAR YAPTIĞINIZ DİRENİŞİ TAKDİR EDİYORUM”

Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal da “Binlerce yıldır hep ekmişiz, biçmişiz buradan doyup bu günlere gelmişiz. Bizim asıl amacımız, toprağımızı, doğamızı mirasımızı, tarihimizi korumak. Belediyeler olarak her zaman bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Bütün süreçlerde hep birlikte hareket etmeye gönüllüyüz. Bu güne kadar yaptığınız direnişi çok takdir ediyorum. Bundan sonra bu mücadeleyi birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Başkanlar daha sonra Çimento Fabrikasını yerinde görmek için Tekağaç mevkiine gidip, fabrika alanında inceleme yaptılar.

 

Paylaş