mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Bakan Uraloğlu: AK Parti Hükümetlerimizde Muğla’ya birçok yatırım yaptık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bir dizi ziyaret için geldiği Muğla’da, “Biz, AK Parti hükümetlerimiz döneminde Muğla’ya birçok yatırım yaptık. Muğla, ilk bölünmüş yolların başladığı yerlerden biridir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Muğla’da inşası tamamlanan Ören Tekne İmal ve Çekek Yeri’nin açılışını gerçekleştirdi. Törende konuşan Bakan Uraloğlu, vergi yükünden bunalmış ve 2008 yılına kadar kara listede olan Türk denizciliğinin, hayata geçirilen denetim ve uygulamalarla beyaz listeye geçtiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, dünya denizcilik sektöründe Türk Bayrağı’nın en prestijli bayraklar arasına yerini aldığını belirterek, şunları söyledi:

“2002 yılına kadar neredeyse sadece İstanbul Tuzla’da sıkışmış olan bir tersanecilik faaliyeti söz konusuydu. Türk bayraklı gemiler kara listedeydi. Vergi yüklerinden bunalmış bir denizcilik sektörü vardı. Ama AK Parti hükümetleri olarak bu gidişata dur dedik. 2002 yılından bu yana bir deniz kaptanının oğlu olan Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve kaptanlığında denizcilerimizin bahtını ak, yolunu açık etmek için çok önemli atılım ve politikalar gerçekleştirdik. Hayata geçirdiğimiz denetim ve uygulamalarla 2008 yılında beyaz listeye geçtik ve o günden bu yana beyaz listedeyiz. Türk Bayrağı, denizcilik sektöründe dünyanın en prestijli bayrakları arasında yer almaktadır. Bu alanda, sağlanacak 4 bin kişilik istihdam bölge ve ülkemiz insanına ekmek kapısı olacaktır. Boyutlarına bağlı olarak yıllık 60 tekne üretimi yapılması planlanmaktadır.”

“EGE BÖLGESİ’NDE YENİ YAT LİMANI PROJE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Yatçılığın önemli bir parçası olan yat limanlarının ülkemizdeki durumunu da değerlendiren Bakan Uraloğlu, “63 yat limanı ve yat yanaşma yerinde 25 bin 38 yat bağlama ve barınma kapasitesine sahibiz. Yapacağımız yatırımlarla bu kapasitenin çok daha üzerine çıkmayı planlamaktayız. Ege Bölgesinde yeni yat limanları yapılması amacıyla devam eden proje çalışmalarımızla 5000 tekne bağlama kapasitesi elde edeceğiz. Yat limanlarının yanında kruvaziyer gemiler için de Fethiye’de yeni bir liman yapılması amaçlı proje çalışması sürdürüyoruz. Diğer taraftan, amatör denizcilerimizden de özel teknelerinin bağlama ve barınma yeri için birçok talep geliyor. Bu kapsamda da yat limanı konsepti dışında, izin onay sürecini kısaltıp yatırım maliyetini düşürmek suretiyle tekne bağlama kapasitesini artırmayı amaçlayan çalışmaları paydaşlarımızla hayata geçiriyoruz” dedi.

Açılışın ardından saat Muğla Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Uraloğlu, il koordinasyon toplantısına başkanlık etti. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Bugün Muğla programımız da öncelikle Ören’deki tekne imar ve çekek yeri açılışını gerçekleştirdik. Ülkemizde örnek teşkil edecek projelerden bir tanesi, Avrupa’da ve Dünya’da ses getirecek bir proje. Yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam edeceğimizi düşünüyoruz. Biz AK Parti hükümetlerimiz döneminde Muğla birçok yatırım yaptık. İlk bölünmüş yolların başladığı yerlerden biridir Muğla. Şimdiye kadar yaklaşık 371 kilometre bölünmüş yol yaparak, ilimizdeki bölünmüş yol uzunluğunu 461 kilometreye çıkardık. Mevcut tek yolların çok büyük bir bölümünü iyileştirdik. Özellikle sıcak asfalt dediğimiz yolu, 416 kilometrelik imalat yaparak onu da 488 kilometreye çıkardık. Böylelikle seyahat zamanını kısaltmış olduk.

“MUĞLA’YI DAHA YAŞANABİLİR BİR YER HALİNE GETİRECEĞİZ”

Bugün burada, gerek yaptığımız işler var gerekse de ihtiyaç olanlar var. Koordinasyon toplantımız da ilimizin yöneticileri ve bürokrat arkadaşlarımız ile beraber gerekli değerlendirmeleri yaptık. Bundan sonraki yol haritamızı da ona göre tespit ettik. Bazı yerlerde özellikle pandemi sürecinde köylere ilginin arttığını biliyoruz. Oralarda internet ihtiyacını ya da olanların daha geliştirilmesi ile ilgili tespitleri yaptık. Aynı şekilde GSM operatörlerinin kapsama alanları ile ilgili gerekli tespitleri de yaptık. Vatandaşımız için Muğla’yı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz. Zaten Muğla’nın bir ederi, karşılığı var onu biz biraz daha geliştirmiş olacağız. Uçak seferleri ile ilgili Dalaman ve Bodrum Milas havalimanımız var. Kış sezonunda turizm azaldığı uçuşlar biraz daralma olabiliyor. Onu da operatörlerimiz ile beraber konuşarak mümkün olduğu kadar karşılamaya çalışacağız. Muğla ilimiz sahilleri en çok olan ilimiz. Buradaki gerek turizmi ama bizim bakanlığımızı ilgilendiren tarafıyla denizcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ile ilgili olan yat bağlama yerleri, balıkçı barınakları için gerekli istişareleri yaptık, belli bir program dahilinde inşallah hayata geçireceğiz.”

Paylaş