mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Bahattin Gümüş’ten “Borç” açıklaması: “10 yılı alnımın akıyla geride bıraktım”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AK Parti Menteşe Belediye Başkan Adayı Şadi Ballı’nın “Menteşe Belediyesi’nin 100 milyona yakın borcu var” iddiasına yanıt verdi. Mabolla Medya’ya konuşan Bahattin Gümüş, “10 yılı alnımın akıyla geride bıraktım. Bir gün gecikmiş maaş olmadı. Vergi dairesi borcumuz hiç yok. SKK borcumuz yok, sadece şirketin SSK yapılandırması var. Hiçbir kredi borcumuz yok” dedi.

AK Parti Menteşe Belediye Başkan Adayı Şadi Ballı, katıldığı Yüz Yüze programında Menteşe Belediyesi’nin 100 milyona yakın borcu olduğunu, bazı kurumlar ile icralık olduğunu ve belediye çalışanlarının maaşlarını geç aldığını öne sürmüştü.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş iddialara yanıt vererek, belediyenin borcu olmadığını, çalışanlarının maaşlarının 1 gün bile gecikmediğini söyledi.

Gümüş, şu ifadeleri kullandı:

“10 yıldır belediye başkanıyım. Emekçi dostu, işçi dostu belediye başkanıyım. 10 yıl boyunca işçilere verebileceğim maksimum ücreti verdim. 10 yılı alnımın akıyla geride bıraktım. Bir gün gecikmiş maaş olmadı. Önce işçilerin maaşlarını kenara ayırdık. Ondan sonra iş yaptık. Çok büyük işler yaptık diye yalan söylemedik topluma ama 10 yıl boyunca ne dediysek ve daha fazlasını yaptık. Emlak vergilerini topladığımız vatandaştan yüzde 10’unu vadeli kültür varlıkları koruma adı altında ödememiz gerekiyor. Bugüne kadar 5 kuruş bırakmadan tamamını ödedik, oradan almamız gereken hakkı son zamanlarda alamadık zaten. Vergi dairesi borcumuz hiç yok. SKK borcumuz yok, sadece şirketin SSK yapılandırması var. Hiçbir kredi borcumuz yok, devlet zaten bize kredi vermiyor. Özel bankalardan kredi kullanmıştık o da bitti. Kredi çekip yeni güzel işler yapmayı planlıyorduk faizlerin de çok yüksek olmasından dolayı kredi çekmiyoruz. Belediyenin şu an kredi borcu yok, kredi de çekmedik.

“AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATTIK”

Belediyenin tabi ki kendini döndürdüğü rutin borcu vardır. Bu 50-60 milyon arası normaldir. Mazot 5 liraysa oldu 45 lira. Son asgari ücret zammından sonrada işçilerimize en yüksek maaşı vermeye özen gösterdik. En düşük maaşımız 32 bin lira oldu ama iller bankasından aldığımız parayla yüzde 40 aşağıya düştük. İller bankasından gelen 20 milyon paramız var ay ödemem gereken maaş sigorta hariç 31 bin. Artık ihaleler öyle 2-3 milyon değil, sadece Düğerek’te parke taşı döşeme ihalesi 25 milyon, beton ihalesi 30 milyon tutuyor. Piyasaya karşı 60-65 milyon arasında borcumuz var. Bu zaten rutin kendini döndüren bir borçtur. Ülkeyi yönetenlerde ülkenin ekonomisinin ne hale geldiğini bilmedikleri için böyle söylerler. Belediye ile şirket arasındaki 25-30 milyon borcu da içine koyarak 100 milyonu aştı diyorlar, onu koyarsanız doğru. Bizim ayda ödediğimiz yakıt parası zaten 10 milyonun üzerinde. Onlar mazotun 5 liradan 45 liraya çıktığının farkında değil. Ayağımızı yorganımıza göre uzattık, tecrübeli muhasebe müdürlerimiz ile beraber hiç yapmayacağımız işlerin altına girmeden yapabileceğimiz işleri yaptık. Önce iş yaptık, emekçinin yanında olduk. 10 yıldır çalışanlarımızın maaşını tıkır tıkır ödedik.”

Paylaş