mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Akıllı Kavşak kamuda tasarruf paketine takılır mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kamuda Tasarruf Paketi’ni açıkladı ve yüzde 75’i tamamlanan projelere öncelik verileceğini söyledi. Muğla’nın Menteşe ilçesinde yer alan ve kentin en büyük problemlerinden biri olan Denizli, Aydın ve Marmaris yol ayrımında çalışmalarına başlanan “Yüksek Kademeli Kavşak” projesinin de tasarruf paketine dahil olup olmayacağı merak konusu oldu.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan akıllı kavşakta yaşanan trafik sorunu, sürücüleri canından bezdirmeye devam ediyor.

“1 YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK”

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kavşak ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete, yüksek kademeli geçiş projesi için sondaj çalışmalarına başlandığını duyurmuştu.
Mete, 1 milyar 310 milyon 200 bin 700 lira bedelle yapılacak olan projenin 1 yıl içerisinde tamamlanacağını açıklamıştı.

BAKAN URALOĞLU PROJEYİ YERİNDE İNCELEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’da, 2023 Aralık ayında Muğla ziyaretinde, kavşak inşaatında incelemelerde bulunarak ekiplerden bilgi almıştı.

KAMUDA TASARRUF PAKETİ: YÜZDE 75’İ TAMAMLANAN PROJELERE ÖNCELİK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz gün Kamuda Tasarruf Paketi’ni açıkladı. Bakan Şimşek, yüzde 75’in üzerinde olan yatırım projelerine öncelik verileceğini söylemişti. Bakan Şimşek, “Kamu yatırım ödeneklerinde yüzde 15’lik kesintiyi öncelikli alanlara kanalize etmeyi hedefliyoruz. Fiziki ilerlemesi yüzde 75’in üzerinde olan yatırım projelerini, Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sonrası planlanan projeler, gıda arzını artırıcı projeler, yeşil ve dijital dönüşüm ile OSB, liman, demiryolu projelerini önceliklendireceğiz. Zorunlu haller dışında kamu yatırımına yeni projeler almayacağız” ifadelerini kullandı.

KAVŞAK PROJESİ TASARRUFA DAHİL Mİ?

Kötekli-Marmaris kavşağında kangren haline gelen kavşak ile ilgili son durumun ne olduğu merak ediliyor. Milletvekili Mete’nin açıklamasına göre yüksek kademeli kavşak projesinin bu yıl Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

Öte yandan Bakan Uraloğlu, bugün Habertürk TV’de yaptığı açıklamada kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin “Önceliklerimizi doğru tespit edeceğiz. Bizi ilgilendiren tarafıyla uyacağız ama geleceğe yönelik hiçbir projemiz etkilenmeyecek” dedi.

Paylaş