mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Akbelen direnişçisi Muhtar Işık’a kesilen para cezası davası görüldü

Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı’na izinsiz afiş asma gerekçesiyle İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a kesilen 40 bin TL para cezasının iptal duruşması görüldü. Duruşma sonrası açıklama yapan Işık, “Biliyoruz, bu ceza bizleri yıldırmak, caydırmak için yapılıyor. Köylüye ibret olsun, insanlara korku salsın, ‘Direndiler de böyle oldu’ denilsin diye çekinmeden yalan dolan içinde bu cezalara durmadan yenilerini ekliyorlar. Bu haksızlıklar durmadıkça, biz de durmayacağız. Bizler insanca yaşam mücadelemizi bırakmayacağız” dedi.

Milas’a bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nı madene karşı korumak içim mücadele eden yurttaşlardan İkizköy Çevre Komitesi üyesi ve İkizköy Muhtarı Nejla Işık’a kesilen 40 bin TL’lik afiş asma cezasının iptal duruşması bugün Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı izlemek için mahkeme önünde bir araya gelen İkizköylüler, önce mahkeme binasına alınmak istenmedi. Daha sonra mahkeme başkanının izin vermesi üzerine yurttaşlar mahkeme binasına alındı. Kararın ise daha sonra taraflara tebliğ edileceği öğrenildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan İkizköy Çevre Komitesi üyesi ve İkizköy Muhtarı Nejla Işık, şunları söyledi:

“Ben İkizköylü iki çocuk annesi tarım ve hayvancılıkla geçinmeye çalışan bir çiftçi bir kadınım. Köyümüzü, toprağımızı, köyümüzü, ormanımızı, yaşamımızı savunduk diye yıllardır haksızlıklara, baskılara maruz kaldık. 24 Temmuzdan itibaren jandarmanın biber gazı, tomalarının suları, üzerimize inen joplarıyla şiddet gördük. Aylarca hukuksuzluklar içinde köyümüzde yaşadık. Her gün defalarca kez bize gbt sorgulamalar yapıldı, üstümüz jandarma personelleri tarafından arandı, evlerimizin karşısına yerleşen jandarmaların gözetimi altında köyümüzde zorluklarla yaşadık. Hâlâ daha bu cehennem dolu günler bizim için bitmedi. Şirketin dinamit patlatmalarına, madenin çıkardığı tozlar içinde yaşama çalışıyoruz. Evlerimiz çatlak, geçimlik zeytinlerimiz kuruyor, hayvanlarımız tozdan ölü doğuyor. Bunca haksızlığın içinde şirketin ve yetkililerin tüm baskıları ve umursamazlıklarına karşı köyümüzü madene teslim etmemek için mücadelemiz sürüyor.

“Bu ceza bizleri yıldırmak, caydırmak için yapılıyor”

Köylüler olarak şirketin tehditlerine pabuç bırakmıyoruz, haklı mücadelemize sahip çıkıyoruz, türlü oyunlara rağmen vazgeçmiyoruz diye şimdi çeşitli yollarla cezalandırılıyoruz. Aylardır defalarca kez sorguya çağrıldım. Birisi ‘Zeytincilik kanununu uygulayın’ dediğim içindi. Bizim şikâyetlerimiz, evlerimizdeki çatlaklarımız, köyümüzde yaşadığımız zulümler görülmezken, her defasında taleplerimiz haksızca reddedilirken; yapmadığımız şeyler üzerinden mücadeleden vazgeçmeyen biz köylülere cezalar kesiliyor. Ben de üzerime kesilen bu haksız cezayı kabul etmiyorum. Biliyoruz, bu ceza bizleri yıldırmak, caydırmak için yapılıyor! Köylüye ibret olsun, insanlara korku salsın, ‘Direndiler de böyle oldu’ denilsin diye çekinmeden yalan dolan içinde bu cezalara durmadan yenilerini ekliyorlar. Bu haksızlıklar durmadıkça, biz de durmayacağız. Bizler insanca yaşam mücadelemizi bırakmayacağız.”

Akbelen direnişçisi Muhtar Işık’a kesilen para cezası davası görüldü

Paylaş