mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

AK Parti’den CHP’ye geçen Yatağan Belediyesi’nin borçları açıklandı

Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay, belediyenin mali durumu ve borçlarına ilişkin açıklama yaptı. Günay, belediyenin yaklaşık 143 milyon TL borcu olduğunu, borçların yaklaşık 78 milyon TL’lik kısmını da 2019-2024 yılları arasında çekilen kredilerin oluşturduğunu söyledi.

Yerel seçimlerin ardından AK Parti’den CHP’ye geçen Yatağan Belediyesi’nin borçları açıklandı. Görevi AK Partili Mustafa Toksöz’den devralan CHP’li Mesut Günay yayınladığı video ile belediyenin mali durumu hakkında bilgi verdi.

Başkan Günay açıklamasında söyle konuştu:

“Değerli Yatağanlı hemşehrilerim, 31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimlerle sizlerin teveccühüyle Yatağan Belediye Başkanı olarak seçildim. Göreve geldiğim andan itibaren mali hesaplarda yaptığımız incelemeler neticesinde belediyemizin yaklaşık 143 milyon TL borçlu olduğunu tespit ettik. Bahse konu olan borçların yaklaşık 78 milyon TL’lik kısmını 2019-2024 yılları arasında çekilen krediler oluşturmaktadır. Bu krediler yılları sari olarak ödeneceği taahhüt edilmiştir.

“PİYASAYA ÖDENMEYEN BORÇ YAKLAŞIK 42 MİLYON TL”

En önemlisi plansız bir şekilde yapılan çoğunluğu 2022-2023 yıllarını kapsayan ve piyasaya ödenmeyen yaklaşık 42 milyon TL’lik borçtur. Ayrıca 2019-2024 yılları arasında yaklaşık 34 milyon 700 bin TL tutarındaki belediyemize ait 73 adet taşınmaz satışı yapılmıştır. Satışı yapılan taşınmazların günümüzdeki değeri TÜİK verilerine göre güncellendiğin de yaklaşık 89 milyon 250 bin TL’dir. Yani toplam borcumuzun yüzde 65’ine tekamül etmektedir.

“BELEDİYEMİZİ FONKSİYONSUZ VE İŞ YAPAMAZ DURUMA GETİRMİŞ”

Buna karşılık 2019-2024 yılları arasında 56 taşınmaz bedelsiz olarak belediyemize kazandırılmıştır. Vesile olanlardan Allah razı olsun. Yaptığımız incelmeler neticesinde aşırı borçlanmadan dolayı krediler çekildiğini, bir kısım borçların yapılandırıldığını tespit ettik. Bu durum belediyemizi fonksiyonsuz ve iş yapamaz duruma getirmiştir. 2019-2024 yılları arasında belediyemize kazandırılan 2 araç hariç diğer araçlar hibe ve şartsız bağışlarla alınmış ve belediyemiz kasasından herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Ayrıca bedel ödenerek belediyemize kazandırılan herhangi bir taşınmaz da bulunmamaktadır.

“ŞEFFAF BİR YÖNETİM SERGİLEYECEĞİZ”

Kazandırılan hizmet alanları ve sosyal tesis yatırımları ise Bakanlık, Valilik vb. kamu kurumlarının kaynaklarınca yapılmış olup, belediyemiz bütçesinden herhangi bir harcama yapılmamıştır. Bu nedenle sürekli vurgulanan; şu kadar araç satın aldık, şu kadar hizmet alanını ilçemize kazandırdık” söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır. Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği belediyemizin ekonomik durumuna ilişkin verileri bugün olduğu gibi her yıl düzenli olarak siz değerli hemşehrilerimizle paylaşacağımızı bilmenizi isterim. Yatağan halkımızın bize verdiği yetki ile belediyemizin kaynaklarını etkin, verimli, ekonomik olarak şeffaf bir yönetim sergileyeceğiz. Mevcut borçların üstesinden geleceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Bu süreçte halkımızın bize gerekli sabrı göstereceğinden eminiz. Şimdiden anlayışınız, güveniniz ve desteğiniz için teşekkür ederim.”

Paylaş