mabolla_medya-logo
Ara
Close this search box.
Ara
Close this search box.

Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) 21 Şubat tarihinde başlattığı ‘Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor!’ başlıklı eylemleri dokuzuncu haftasında Muğla’da da devam etti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Muğla Şubesi, Muğla Tabip Odası, Genel Sağlık İş Sendikası Muğla Şubesi, Birlik ve Dayanışma Sendikası Muğla Şubesi, Muğla Aile Sağlığı Çalışanları Derneği, Muğla Aile Hekimleri Derneği üyeleri, her Çarşamba günü düzenledikleri ‘Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor’ eylemine, Menteşe Devlet Hastanesi önünde devam etti.

Yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“21 Şubat 2024 tarihinde başlattığımız ‘’Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor!’’ Çarşamba eylemlerinin dokuzuncu haftasındayız. Vergi dilimine erkenden girme yanılgısı ve yüksek vergi oranlarını kabul etmiyoruz. Hükümet, vergi kesinti basamaklarını düşük tutup ücretlilerden erkenden yüksek vergi kesintisi yapmayı tercih ederek, çalışanların hemen hepsinin kısa sürede yüksek vergi dilimine girmesine, haksızca ve adaletsizce ücret kesintilerine maruz kalmasına sebep oluyor. Sadece Aile Sağlığı Merkez(ASM) çalışanları değil, sağlık çalışanlarının ve hatta tüm ücretlilerin sırtına yüklenen yüksek vergi kesintileri hazineye gelir olarak kaydedilirken, hazineden beslenen, saltanat süren kesimler kazançlarına kazanç katmaya devam ediyor. Geçen hafta yaptığımız anket sonuçlarını tüm kamuoyu ile paylaşmış son iki ayda Aile Hekimliği Çalışanlarından yapılan kesintiler nedeniyle her geçen gün mal ve hizmetlerde artan fiyatlar karşısında ücretlerimizin eridiğini dile getirmiştik. Maalesef haftalardır gündeme getirdiğimiz vergide adalet taleplerimiz hükümet tarafından karşılık bulmamıştır.

“HÜKÜMETİN VURDUMDUYMAZLIĞINA TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Talebimizi bir kez daha ilan ediyor, hükümetin vurdumduymazlığına tahammülümüzün kalmadığını bildiriyoruz. Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda % 35 e varan vergi kesintilerine son verilmesini istiyoruz. Ücretlerimizden yapılan vergi kesintilerinin her ay sabit ve en fazla %15 oranında olmasını talep ediyoruz. Bunun için 9 haftadır yürüttüğümüz Çarşamba eylemlerini sonuç alana dek süresiz sürdüreceğiz. Hükümetin hazineden beslediği şirketler, denetime tabi olmayan kamudan yapılan hesapsız harcamalar, halkın ve çalışanların sırtına yüklenen vergilerle doldurulan hazine kasasından yapılmakta, aylardır vergi adaletsizliğini dile getiren çalışanların feryadı duyulmamaktadır.

“HER ÇARŞAMBA EYLEM YAPMAYA, HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE ETMEYE KARARLIYIZ”

Hükümete dokuzuncu eylem haftamızda bir daha soruyoruz: Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız kadarıyla kamudan beslediğiniz hangi şirketten bu kesintileri yapabiliyorsunuz? Kamudan yüksek vergi muafiyetleriyle, vergi aflarıyla beslediğiniz, büyüttüğünüz bir avuç şirkete sağladığınız destek ne zaman son bulacak? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Talebimiz karşılanana dek tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde her Çarşamba eylem yapmaya, haklarımız için mücadele etmeye kararlıyız. Bizler ücretli kesim olarak gelecek hafta 1 Mayısta, vergi ve gelir adaletsizliğini daha büyük emekçi kitlesiyle birlikte dile getirip haklarımızı almak için mücadelemizi büyüteceğiz. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadeleye halkımızın desteğini biliyoruz.”

Paylaş

İLGİLİ HABERLER